niedziela, 19 maja, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Różnica w odbudowie na implancie metal-porcelana a na implancie ceramicznym. Co wybrać?

Różnica w odbudowie na implancie metal-porcelana a na implancie ceramicznym. Co wybrać?

Implanty zębowe ze względu na swoje zastosowanie i właściwości cieszą się coraz większą sympatią wśród pacjentów. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest przede wszystkim wygoda jaka wiąże się z zamocowaniem implantu oraz korony zębowej, która zdaniem wielu osób jest nieporównywalna do noszenia protez ruchomych. Implanty stomatologiczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Jakie rodzaje implantów wyróżniamy? Który z nich jest najlepszy?

Rola implantów zębowych

Podstawowym zadaniem implantów stomatologicznych jest dyskretne uzupełnienie ubytków zębowych. Implanty wszczepiane są w kość wyrostka zębowego, gdzie pełnią funkcję sztucznego korzenia zębowego, co pozwala na przymocowanie na stałe, idealnie dopasowanej pod względem kształtu i kolorystyki korony zębowej. Implanty stomatologiczne mogą zastępować zarówno pojedyncze ubytki jak i całe łuki zębowe. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest w pełni bezbolesny dla pacjenta.

Rodzaje implantów i koron stomatologicznych – jaki materiał wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem implantów zębowych są implanty metalowe wykonane z tytanu. Materiał ten jest nie tylko trwały i wytrzymały, ale przede wszystkim wykazuje dużą kompatybilność z tkankami organizmu ludzkiego co zmniejsza ryzyko odrzucenia implantu. Oprócz implantów tytanowych pacjenci mogą zdecydować się na wszczepienie implantu cyrkonowego (ceramicznego), którego główną zaletą jest wysoce estetyczny wygląd.

Jeżeli chodzi o materiał wykorzystywany do dobudowy zęba to tutaj najczęściej stosuje się korony porcelanowe na cyrkonie oraz korony pełnoceramiczne. Pierwsze z nich są najdroższym z dostępnych rodzajów, w tym wypadku wpływ na wysoką cenę ma trwałość oraz naturalne wykończenie korony zębowej. Korony pełnoceramiczne w technice CAD/CAM dostępne są na polskim rynku od 10 lat, choć są one tańsze od swoich poprzedników to również mogą pochwalić się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie niesprzyjających czynników. Najtańszą opcją jest natomiast wybór korony na podbudowie metalowej, gdzie tylko wierzchnia warstwa powlekana jest materiałem porcelanowym. Główna różnica pomiędzy odbudową na implancie zębowym polega na efekcie estetycznym, dlatego też, jeżeli zależy nam na tym, by korona nie wyróżniała się na tle naturalnych zębów to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór korony porcelanowej na cyrkonie lub korony pełnoceramicznej wykonanej w 100% z porcelany.


Materiał powstał dzięki współpracy z firmą Medykus.

Dodaj komentarz