Okresowe badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy bez wątpienia – to nie ulega żadnym wątpliwościom. Badania profilaktyczne pozwolą nie tylko zachować zdrowie, ale mogą także uratować życia.
Dlatego ich lekceważenie nie należy do najmądrzejszego podejścia do sprawy. Jakie badania i jak często należy wykonywać dla zachowania zdrowia i wczesnego wykrycia większości chorób? Prezentujemy mały kalendarza badań profilaktycznych.
Zacznijmy od badań, które powinno się wykonywać najrzadziej:
Co pięć lat – badanie i ocena słuchu
Co trzy lata – badanie okulistyczne (w tym również badanie ciśnienia w oku), spoczynkowe EKG – jedynie do 50 roku życia, w późniejszym okresie raz do roku; mammografia.
Co dwa lub trzy lata – USG zarówno jamy brzusznej, jak również USG ginekologiczne
Co dwa lata – badanie morfologii i OB, poziomu cukru we krwi oraz badanie moczu; EKG, rentgen płuc (w przypadku osób palących RTG płuc zaleca się robić raz do roku).
Co rok – ogólne badanie ginekologiczne; badanie kału na obecność krwi – szczególnie po 40 roku życia (profilaktyka raka jelita grubego i całego dolnego odcinka układu pokarmowego); badanie ciśnienia tętniczego; cytologia; lipidogram – głównie po 30 roku życia; USG piersi.
Częściej niż raz w roku – samobadanie piersi – zaleca się badać piersi pod kątem zmian, grudek etc. przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej zaraz po menstruacji; badanie stomatologiczne – przynajmniej raz na 6 miesięcy.
Głównym zadaniem badań profilaktycznych, do których zachęca większość lekarzy specjalistów, ma na celu odpowiednio wczesne wykrycie jednej z wielu potencjalnie mogących wystąpić chorób. Wczesne wykrycie choroby to możliwość szybkiego jej wyeliminowania. Ważne aby badania wykonywać regularnie – bez względu na wiek.
Krótko napisane co i kiedy, to lubię 😀
Na pewno się przyda 🙂