piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Jak walczyć z uzależnieniem z pomocą specjalisty?

Jak walczyć z uzależnieniem z pomocą specjalisty?

Niektórzy uważają, że mogą samodzielnie poradzić sobie z problemem uzależnienia. Niestety często okazuje się, że sami siebie oszukują, próbując walczyć na własną rękę, nie znając jednocześnie stosownych metod i sposobów radzenia sobie z nałogiem. Korzystając z pomocy specjalisty, człowiek otrzymuje profesjonalne wsparcie, a w tej trudnej walce nie pozostaje sam. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z uzależnieniem. Jak specjalista może przyczynić się do poprawy sytuacji osoby uzależnionej?

Terapia — kluczowy aspekt leczenia uzależnienia

Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, czyli przyznać się do tego, że pojawił się problem, a człowiek jest w pełni świadomym tego, że sam może nie mieć wystarczających możliwości do tego, żeby sobie z nim poradzić. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po specjalistyczną pomoc. Jak walczyć z uzależnieniem? Aby jak najszybciej rozpocząć walkę z nałogiem, konieczne jest udanie się do specjalisty, który kierunkowo i zawodowo zajmuje się właśnie uzależnieniami. Terapia może mieć charakter indywidualny lub grupowy. Psycholog jest osobą wykształconą, która zna techniki i metody wychodzenia z nałogu, przeciwstawiania się mu, dzięki czemu osoba uzależniona lepiej radzi sobie z daną sytuacją i w świadomy sposób kształtuje swoje nowe, zdrowe nawyki, rezygnując tym samym z tych złych i szkodliwych.

Najczęściej spotykane rodzaje uzależnień

Uzależnionym można być praktycznie od wszystkiego. Najczęściej spotykanym jest jednak uzależnienie od hazardu, alkoholu, papierosów i innych używek, w tym narkotyków. Coraz częściej spotyka się osoby, które borykają się z problemem zbyt częstego uczęszczania na solarium i nadmiernym spożywaniem słodyczy. Wszystko to, co prześladuje człowieka w jego codziennym życiu i nie pozwala mu normalnie funkcjonować, może być nałogiem i uzależnieniem, z którym trzeba walczyć. W takiej walce skutecznie i efektywnie pomaga poradnia psychologiczna w Gdańsku. Zarówno forma leczenia, jak i samej terapii jest indywidualnie dopasowana do konkretnego pacjenta i jego potrzeb.

Dodaj komentarz