piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Kiedy kaszel u dziecka jest niebezpieczny dla zdrowia?

Kiedy kaszel u dziecka jest niebezpieczny dla zdrowia?

Kaszel u małych dzieci zwykle związany jest z infekcją wirusową lub bakteryjną. Miesiące przejściowe oraz częste kontakty z rówieśnikami sprzyjają przeziębieniom i innym chorobom. Tego rodzaju kaszel łatwo wyleczyć i bardzo rzadko niesie za sobą jakieś powikłania. Istnieje jednak kaszel, który może być niebezpieczny dla zdrowia malucha. Jakie są przyczyny różnego rodzaju kaszlu? Kiedy kaszel powinien zaniepokoić rodziców?

Kaszel u dziecka – przyczyny

Kaszel kojarzymy zwykle z przeziębieniem i cieknącym nosem, jednak może mieć wiele innych przyczyn. Częste pokasływanie może być objawem alergii, chorób autoimmunologicznych lub niedoczynności tarczycy. Negatywnie na układ oddechowy dzieci działa również bierne palenie. Jeśli któryś z opiekunów pali papierosy w obecności dziecka, powinien jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia. Kaszel może wywołać również duży wysiłek fizyczny (to tzw. kaszel powysiłkowy), gwałtowne zmiany temperatury, silne zapylenie w pomieszczeniu, ostre perfumy, a nawet dłuższe mówienie, czy śmiech.

Krótkotrwały kaszel nie jest niepokojącym objawem. To naturalna reakcja naszego organizmu, który chce oczyścić drogi oddechowe. Zwróćmy jednak uwagę, jeśli pokasływanie jest coraz częstsze. Kaszel dzieli się na ostry, podostry oraz przewlekły. Pomimo swojej groźnej nazwy kaszel ostry nie jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka. Zwykle jest związany z infekcją wirusową lub bakteryjną i mija najpóźniej po 3 tygodniach. Kaszel podostry może ciągnąć się nawet 6-8 tygodni. Często po przebytej infekcji kilkulatek pokasłuje jeszcze kilka tygodni. Nie ma w tym nic niepokojącego. Zniszczona śluzówka gardła potrzebuje czasu, by się prawidłowo zregenerować. Jeśli jednak dziecko kaszle już ponad 8 tygodni, a na dodatek ten objaw nie był związany z infekcją, to należy szybko skonsultować się z lekarzem.

Jaki kaszel może być niebezpieczny?

Kaszel przewlekły może świadczyć o groźnych chorobach i na pewno nie ustąpi samoistnie. Jeśli zauważymy, że maluch pokasłuje już od wielu tygodni (ponad 8), powinniśmy poinformować o tym pediatrę. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i skieruje nas na odpowiednie badania. Wiele osób bardzo często lekceważy kaszel, bo wydaje się błahy i mało istotny. Niestety w niektórych przypadkach może świadczyć o tym, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego.

Kaszel przewlekły może być objawem astmy, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, a nawet refluksu żołądkowo-przełykowego. Tego typu choroby leczy się zwykle glikokortykosteroidami, lekami przeciwuczuleniowymi, a przy refluksie inhibitorami pompy protonowej. Kaszel przewlekły może mieć również podłoże nerwowe. Nazywamy go psychogennym lub idiopatycznym, ponieważ jego przyczyny nie są do końca znane. Podejrzewa się, że może być reakcją na stres lub zależy od liczby i aktywności zakończeń czuciowych niektórych włókien nerwowych w drogach oddechowych. Tego typu kaszel leczy się lekami przeciwlękowymi i antydepresyjnymi, gabapentyną oraz opioidami. Wskazana jest również konsultacja logopedyczna.

Aby zdiagnozować wyżej wymienione choroby, należy przeprowadzić wiele badań i testów (np. gastroskopię, testy alergiczne czy badania krwi). Proces diagnozy może trwać długo, dlatego nie warto zwlekać z wybraniem się do lekarza w przypadku przewlekłego kaszlu. Ponad 8 tygodni kaszlu to sygnał, że wizyta u specjalisty jest konieczna.

Jak leczyć kaszel związany z infekcją?

Na szczęście kaszel zwykle pojawia się podczas infekcji i bardzo łatwo go złagodzić. Pierwszym etapem choroby jest kaszel suchy. Nazywamy go także nieproduktywnym, bo podczas odkasływania nie pojawia się wydzielina. Ten rodzaj kaszlu jest zwykle bardzo męczący. W tym czasie podawajmy dziecku leki przeciwkaszlowe (najlepiej syropy, które maluchowi będzie łatwo połknąć). Zadaniem tego typu preparatów jest nie tylko hamowanie odruchu kaszlowego, ale również przyspieszenie przejścia do kolejnej fazy choroby, czyli kaszlu mokrego.

Kaszel wilgotny jest związany z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny zwanej plwociną. To bardzo ważny etap choroby. W tym czasie organizm zaczyna oczyszczać się z chorobowego śluzu. Aby wspomóc ten proces, podawajmy dziecku sprawdzone syropy na kaszel mokry (np. http://mucosolvanmini.pl/), które rozrzedzą zalegającą wydzielinę. Zadbajmy również o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju malucha (np. rozwieszając na kaloryferze mokre ręczniki lub stosując specjalne nawilżacze powietrza). Pamiętajmy, by nie podawać dziecku syropu na kaszel mokry pod wieczór. Te leki nasilają odruch kaszlowy, więc mogą przeszkadzać w spokojnym śnie.

Ważne jest również to, by chronić malucha przed infekcjami. Aby dziecko chorowało rzadziej, nie zapominajmy o szczepieniach ochronnych. Możemy też wykupić dodatkowe szczepienia, które ochronią naszego malucha przed pneumokokami, meningokokami, ospą wietrzną oraz grypą. Odporność małego organizmu buduje również odpowiednia dla wieku ilość snu, zdrowa dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz spędzanie wolnego czasu na powietrzu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

2 thoughts on “Kiedy kaszel u dziecka jest niebezpieczny dla zdrowia?

Dodaj komentarz