niedziela, 3 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Podstawowe cechy stołów do badania niemowląt

Podstawowe cechy stołów do badania niemowląt

Specjalistyczny stolik do badania niemowląt jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia gabinetów pediatrycznych i lekarskich dla dzieci.

Przeprowadzenie sprawnej kontroli lekarskiej malucha nie jest możliwe na klasycznej kozetce czy u dziecka trzymanego na rękach przez mamę – stoliki stworzone z myślą o gabinetach lekarskich przypominają wyglądem przewijaki, ale w rzeczywistości służą w wielu różnych sytuacjach pojawiających się w gabinecie pediatry. Jakie powinny być podstawowe cechy stołów do badania niemowląt i w jaki sposób wybrać najlepszy sprzęt do wyposażenia gabinetu pediatry?

Stoły do badań dla niemowląt – najważniejsze cechy

Ze względu na ciągły kontakt z niemowlętami, stoły do badań stosowane w gabinetach pediatrów muszą spełniać najwyższe standardy i posiadać certyfikat CE świadczący o wysokiej jakości ich wykonania. Przeznaczone do wykorzystania w gabinecie stoły do badania niemowląt są podstawowym stanowiskiem pracy dla pediatry i z tego też względu ich trwałość, bezpieczeństwo i jakość wykonania powinny pozostawać na najwyższym możliwym poziomie. Pozornie jest to zwykły, tapicerowany stolik, jednak w praktyce jego pełna funkcjonalność wpływa bezpośrednio na jakość badania i doświadczenia, jakie z gabinetu wyniesie zarówno rodzic, jak i samo niemowlę.

Na jakie podstawowe cechy stołów do badań dla niemowląt należy zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo

Stoły do badania niemowląt, ze względu na wiek i zmieniającą się aktywność małych pacjentów powinny być odpowiednio zabezpieczone, zapobiegając przed przeturlaniem się dziecka po stole i upadkiem z dużej wysokości. Tapicerowane boczki nie mogą być zbyt wysokie, by nie ograniczały dostępu do malucha podczas badania, ale też nie mogą być na tyle niskie, by nie gwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Łatwość czyszczenia

Wykorzystanie łatwej do czyszczenia tapicerki w przypadku stolików do badania niemowląt wydaje się najlepszym rozwiązaniem zarówno ze względu na konieczność utrzymania najwyższego poziomu higieny w gabinecie, jak i pod kątem wygody dziecka i lekarza prowadzącego badanie.

Tapicerka zabezpiecza dziecko przed kontaktem z zimnymi, stalowymi elementami stołu, tworzy wygodne podłoże do ułożenia dziecka w pozycji horyzontalnej, a dzięki wykończeniu wysokiej jakości materiałem skóropodobnym jest łatwa w czyszczeniu i odkażaniu po każdym małym pacjencie. Zastosowanie dodatkowo jednorazowych podkładów ułatwia utrzymanie stolika w całkowitej czystości.

Odpowiednie wymiary

Niemowlęta są bez wątpienia najmniejszymi pacjentami odwiedzającymi gabinety lekarskie, jednak ich badanie nie powinno być z tego powodu dyskomfortem dla lekarza. Ustawienie stolika do badania niemowląt na odpowiedniej wysokości pozwala mieć bezpośredni dostęp do dziecka na wysokości rąk, co w efekcie oznacza brak konieczności schylania się lekarza podczas badania. Ze względu na stabilność konstrukcji, stoliki do badania niemowląt nie zawsze posiadają funkcję regulacji wysokości, dlatego też przed wyposażeniem gabinetu warto zwrócić uwagę na wymiary i wybrać stolik najbardziej dopasowany do potrzeb i wymagań pediatry.

Wielofunkcyjne stoliki do badania niemowląt

Wybierając elementy wyposażenia gabinetu pediatry warto skupić się nie tylko na podstawowych cechach stolików do badania niemowląt, ale też dodatkowych funkcjach jakie mogą pełnić. Na rynku pojawiają się więc zarówno proste stoły do badania niemowląt z tapicerowanym leżem, jak i bardziej rozbudowane stoliki z wbudowaną pod spodem półką na kosmetyki, środki higieniczne i drobne akcesoria niezbędne podczas badania lub zamykaną szafką, która wzmacnia konstrukcję całego stolika i zapewnia bezpieczny schowek na pieluchy, waciki, wagę niemowlęcą, pudry czy dodatkowe przyrządy wykorzystywane podczas badania niemowlaków.

Dobrym przykładem solidnie wykonanego stołu do badania niemowląt, spełniającego wszystkie podstawowe funkcje jest model SBN-S wyposażony w praktyczną szafkę lub model SBN-P z dodatkowo wbudowaną półką, dostępne w ofercie https://www.meble-medyczne.pl/.

Stoły do badania niemowląt mogą posłużyć w gabinecie pediatry jako wygodne stanowisko pracy lekarza, ale ich funkcjonalność docenia się także w gabinetach zabiegowych, szpitalach czy nawet toaletach w przychodniach pediatrycznych, gdzie stolik może posłużyć także jako wygodny przewijak.

Dodaj komentarz