niedziela, 19 maja, 2024
Strona domowa > Choroby > Ból pleców przy kaszlu. Jakie mogą być przyczyny?

Ból pleców przy kaszlu. Jakie mogą być przyczyny?

Niepokoi Cię ból pleców podczas kaszlu? Taki objaw może mieć różne przyczyny i na pewno wymaga diagnostyki. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu i zrobieniu badań, będzie w stanie określić, co stoi za Twoimi problemami, dlatego nie zwlekaj z umówieniem się na wizytę.

Ból pleców a zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest bardzo często występującą chorobą, która może mieć ciężki przebieg. Charakterystycznymi objawami są gorączka, dreszcze, intensywne pocenie się, kaszel z odkrztuszaniem plwociny, w niektórych przypadkach także duszność. Podczas zapalenia płuc może doskwierać Ci także promieniujący ból pleców, który nasila się podczas kaszlu i kichania. (1, 2)

Czasami ból pleców i ramion doskwiera pacjentom chorym na zapalenie opłucnej, czyli surowiczej błony, w której zamknięte są płuca. Bardzo typowym objawem choroby jest ból w klatce piersiowej, który pogłębia się podczas wdechu. Zapalenie opłucnej może rozwinąć się jako powikłanie zapalenia płuc, dlatego należy jak najwcześniej rozpocząć jego leczenie. (3)

Ból pleców przy kaszlu a problemy z kręgosłupem

Bóle kręgosłupa są powszechną dolegliwością, która dotyka niemal każdego na jakimś etapie życia. Dosyć częstym źródłem bólu jest nadwyrężenie kręgosłupa lędźwiowego. Czasami do nadwyrężenia może dojść wskutek intensywnego i długotrwałego kaszlu, z drugiej strony, nasilenie bólu lędźwi podczas kaszlu czy kichania jest jednym z objawów nadwyrężenia kręgosłupa. (4)

Podobne problemy może powodować rwa kulszowa. Pod pojęciem tym kryje się ból, który promieniuje od dolnej części kręgosłupa i pośladka, przez całą nogę aż do stopy. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest ucisk na korzenie nerwowe przez krążek międzykręgowy, który uległ zwyrodnieniu. W przebiegu rwy kulszowej nasilenie bólu następuje nawet podczas niewielkich ruchów kręgosłupa, w tym podczas kichania i kaszlu. (5)

Inne przyczyny bólu pleców podczas kaszlu

Ból pleców może pojawić się u osób, borykających się w różnymi schorzeniami układu oddechowego. Typowe są bóle w klatce piersiowej (wrażenie bólu płuc), które nasilają się podczas kaszlu i głębokiego oddychania oraz mogą promieniować do pleców. Ponadto przyczyną dolegliwości może być sam kaszel, który występuje w ich przebiegu. Przykładami są astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc, w trakcie której znaczny odsetek pacjentów odczuwa uciążliwe bóle pleców. (6,7)

Jeśli ten objaw wystąpił także u Ciebie, konieczna jest wizyta u lekarza. Ból jest sygnałem wysyłanym przez organizm, którego nie można ignorować, tym bardziej, jeśli się powtarza. Szybkie rozpoczęcie leczenia pomoże Ci złagodzić dolegliwości i uniknąć powikłań choroby.

 Przeczytaj więcej o zdrowiu na adamed.expert


  1. Mejza F. Zapalenie płuc. https://pulmonologia.mp.pl/choroby/65040,zapalenie-pluc Data dostępu: 14.06.2018
  2. Davis C.P. Pneumonia vs. Walking Pneumonia. https://www.medicinenet.com/pneumonia_vs_walking_pneumonia/views.htm Data dostępu: 14.06.2018
  3. Schiffman G. Pleurisy (Pleuritis). https://www.medicinenet.com/pleurisy/article.htm#pleurisy_facts Data dostępu: 14.06.2018
  4. Low Back Strain. https://www.webmd.com/back-pain/guide/low-back-strain#1 Data dostępu: 14.06.2018
  5. Pietraszko W. Rwa kulszowa. https://neurologia.mp.pl/choroby/150605,rwa-kulszowa Data dostępu: 14.06.2018
  6. Miller S. Walk this Way: Asthma and Back Pain. https://www.healthcentral.com/article/walk-this-way-asthma-and-back-pain Data dostępu: 14.06.2018
  7. Lee A.L., Goldstein R. S, Brooks D. Chronic Pain in People With Chronic Obstructive Pulmonary Disease: Prevalence, Clinical and Psychological Implications. Chronic Obstr Pulm Dis. 2017; 4(3): 194-203

Dodaj komentarz