czwartek, 12 września, 2024
Strona domowa > Choroby > Kłopoty z żołądkiem po jedzeniu? Poznaj przyczyny bulgotania

Kłopoty z żołądkiem po jedzeniu? Poznaj przyczyny bulgotania

Bulgotanie, przelewanie się czy burczenie w brzuchu to normalne odgłosy, które wydaje układ pokarmowy. Niestety może się zdarzyć, że dźwięki z naszego brzucha zaczynają pojawiać się częściej, niż powinny. Skąd bierze się nieprzyjemne bulgotanie w brzuchu po jedzeniu? (1)

Czemu bulgocze nam w brzuchu? (1,2)

Odgłosy z naszego układu pokarmowego mogą mieć bardzo różne przyczyny. Burczenie pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy głodni. W takim przypadku ściany żołądka gwałtownie się kurczą, a zgromadzony w środku gaz zaczyna się przemieszczać. Bulgotanie i przelewanie się może być natomiast związane z tym, co właśnie zjedliśmy, w jakich okolicznościach spożywaliśmy posiłek oraz ile powietrza dostało się do naszego układu pokarmowego wraz z pokarmem. Niepokojące odgłosy z naszego brzucha mogą pojawić się także z wielu innych powodów, na przykład w wyniku nadmiernego stresu, przy zaburzeniach czynności ruchowej żołądka, przy problemach z wydzielaniem soku żołądkowego lub jeśli cierpimy na nerwicę czy depresję.

Jeżeli krępujące odgłosy z układu pokarmowego pojawiają się regularnie, warto skonsultować swój stan z lekarzem. Może się okazać, że nasze bulgotanie w brzuchu ma podłoże alergiczne, stresowe, a nawet chorobowe. Przed konsultacją ze specjalistą dobrze jest sprawdzić, czy problemy z żołądkiem i jelitami nie mają związku z naszym trybem życia.

Bulgotanie w brzuchu po jedzeniu – przyczyny (2)

Często przyczyną dziwnych odgłosów zaraz po jedzeniu jest to, co i w jaki sposób zjedliśmy. Spożywanie posiłków w biegu z całą pewnością nie sprzyja dobremu trawieniu. Tłuste, smażone dania na szybko, które na dodatek niedokładnie pogryźliśmy, łykając przy tym dużo powietrza, to wręcz proszenie się o problemy z żołądkiem po jedzeniu. Zbyt duża ilość gazów w brzuchu może być również spowodowana jedzeniem wzdymających produktów, np. cebuli, kapusty, śliwek czy roślin strączkowych. Bulgotanie i przelewanie w brzuchu powoduje także picie gazowanych napojów. Podczas jedzenia z każdym kęsem połykamy około 2 ml powietrza. Jeżeli posiłek popijemy gazowaną wodą lub piwem, to ilość gazów w żołądku i jelitach zrobi się zdecydowanie większa.

Nietolerancje pokarmowe

Problemy z brzuchem mogą też wskazywać na nietolerancje pokarmowe. Obecnie największym problemem jest nietolerancja laktozy. Znajdziemy ją w produktach mlecznych, np. serkach, lodach, śmietanie czy jogurtach. Jeżeli cierpimy na niedobór enzymu trawiennego laktazy, po zjedzeniu nabiału będziemy mieć problemy z nieprzyjemnym bulgotaniem w brzuchu. Jeśli tego typu sytuacje zdarzają się nam często po spożyciu rzeczonych produktów mlecznych, warto sprawdzić, czy nie mamy nietolerancji pokarmowej. Wzdęcia i krępujące odgłosy z żołądka i jelit mogą pojawić się ponadto w przypadku celiakii lub po antybiotykoterapii.

Przeczytaj więcej na adamed.expert

  1. Mokrowiecka A. Niepokojące objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego https://gastrologia.mp.pl/lista/86141,niepokojace-objawy-ze-strony-gornego-odcinka-przewodu-pokarmowego Data dostępu: 24.05.2018
  2. Przybylska-Feluś M. Przyczyny nadmiernej produkcji gazów https://gastrologia.mp.pl/lista/96435,przyczyny-nadmiernej-produkcji-gazow Data dostępu: 24.05.2018

Dodaj komentarz