niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Powikłania chorób pasożytniczych u dzieci

Powikłania chorób pasożytniczych u dzieci

W połowie XVIII wieku znany szwedzki botanik Linneusz nazwał owsiki najbardziej kosmopolitycznymi robakami na świecie. To bądź co bądź zabawne określenie doskonale obrazuje charakter nie tylko owsicy, ale większości robaków pasożytniczych. Dlaczego? Występują one tak naprawdę we wszystkich zakątkach świata, ale co najważniejsze – mają niebywałą zdolność do rozprzestrzeniania się. Jak skutecznie pozbyć się niechcianych gości? Jak nie dopuścić, by powracały? I w końcu, jakie mogą być konsekwencje nieleczenia pasożytów? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu „Zdrowa ONA”, prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski.

Kosmopolityzm, o którym pisał Linneusz znakomicie oddaje sposób przemieszczania się i wszechobecność pasożytów, a szczególnie owsików. Nie odnosi się to jedynie do obszarów na świecie, ale również do ludzkiego ciała. Zazwyczaj sądzimy, że miejsce, w którym występują pasożyty, to jelita i odbyt. Rzeczywiście jest to ich najczęstsza lokalizacja, ale potocznie nazywane „robaki” mogą pojawić się także w pochwie, w okolicach jajowodów, mogą także przemieszczać się do układu oddechowego. W takich sytuacjach może dojść do bardzo poważnych powikłań – mówi prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Jakie powikłania mogą powodować pasożyty?

Powikłania obecności pasożytów możemy podzielić na kilka grup. Pierwsza to bezpośrednie działanie pasożyta, które może powodować stany zapalne w obrębie jelita, krwawienia, a również zaburzenia odżywania, np. niedożywienie (ponieważ pasożyt żywi się tym, co my spożywamy). Tak się dzieje w przypadku bardzo masywnych zakażeń. Natomiast nawet przy niewielkim zakażeniu możemy mieć objawy, które związane są z toksycznym albo alergicznym działaniem odchodów lub samego pasożyta. Wówczas są one bardzo niecharakterystyczne (niekojarzone bezpośrednio z tą chorobą), bo może to być wysypka typowa dla uczulenia lub zmiany widoczne tylko w RTG płucmówi prof. Jurkowski.

  • Owsica wywołuje powikłania w postaci spadku masy ciała, jadłowstrętu i drażliwości. W rzadkich przypadkach owsiki wędrują do układu moczowo-płciowego, powodując zapalenie sromu i pochwy oraz zakażenia układu moczowego.
  • Glista ludzka jest pasożytem, którego obecność w organizmie przebiega w większości przypadków bezobjawowo. Niestety to swego rodzaju „cisza przed burzą”, ponieważ w fazie migracji larw mogą wystąpić zapalenia płuc, bóle brzucha i brak apetytu, który może prowadzić do niedożywienia. Kłęby glisty mogą również dać obraz mechanicznej niedrożności jelit.
  • Tęgoryjec (amerykański/dwunastnicy) z racji zachowań związanych z odżywaniem przyczynia się do utraty krwi z jelit, powodując niedokrwistość, a co za tym idzie niedobór żelaza oraz zaburzenia łaknienia.
  • Włosogłówka, jeśli mamy do czynienia z lekkim zakażeniem, nie daje żadnych objawów. U części osób występują jednak ciężkie powikłania, jak chociażby bolesne oddawanie stolca, krwiste stolce, zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie jelit, wypadanie odbytnicy.

Wspomniane powikłania mogą wynikać z nieodpowiedniego leczenia lub zbyt późnego rozpoznania. W przypadku pasożytów terapia powinna być rozpoczęta niezwłocznie po zauważeniu ich występowania i, w przypadku najbardziej zaraźliwych gatunków, zastosowana u wszystkich członków rodziny – szczególnie w przypadku owsicy. Nie wystarczy też leczenie jednorazowe, ponieważ głównie działa ono na dorosłe osobniki. Natomiast w organizmie wciąż mogą występować jaja, które rozwijają się nawet po zastosowaniu terapii. Dlatego w większości przypadków leczenie powinno być zastosowane ponownie po 2-4 tygodniach wyjaśnia prof. Jurkowski.

2 thoughts on “Powikłania chorób pasożytniczych u dzieci

Dodaj komentarz