środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Jak prawidłowo przygotować się do gastroskopii?

Jak prawidłowo przygotować się do gastroskopii?

Wykonywanie gastroskopii, badania endoskopowego ma związek z koniecznością wglądu w stan górnego odcinka układu pokarmowego. Dolna część badana jest przy pomocy kolonoskopii. Jak prawidłowo przygotować się do badania?

Jak prawidłowo przygotować się do gastroskopii?

Gastroskop wprowadza się do organizmu przez jamę ustną, co dla wielu pacjentów jest niezbyt przyjemnym uczuciem. Choć samo badanie nie należy do wielce skomplikowanych i tym samym nie wymaga od pacjentów wielu specjalistycznych przygotowań, warto wykonać kilka prostych zabiegów, które mogą pomóc w badaniu – zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Najważniejsze aby pacjent przybył na badanie na czczo. Co ważne, przed badaniem nie powinno się również zażywać nawet niewielkiej ilości płynów. Dodatkowo jeśli na godzinę badania przypadła pacjentowi godzina poranna, zaleca się również nie spożywanie posiłku wieczornego.

Zabiegi te mają na celu ograniczenie substancji pokarmowych i płynów w żołądku, dzięki czemu lekarz ma możliwości uzyskania lepszego wglądu w ewentualne zmiany lub możliwość swobodnego usunięcia polipów. Jeśli na godzinę badania pacjent otrzymał porę popołudniową okres od ostatniego spożytego posiłku nie może wynosić mniej niż sześć godzin, chociaż dla lepszych rezultatów badań mimo wszystko zaleca się nie jedzenie w dniu badania.

Należy pamiętać o tym, iż przed badanem koniecznie trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych lekach – nie tylko tych, które przyjmowane są regularnie. Dawki, które muszą zostać spożyte w dniu badania, np. na nadciśnienie tętnicze, powinno się przyjmować bez żadnych zmian i popić niewielką ilością wody.

One thought on “Jak prawidłowo przygotować się do gastroskopii?

Dodaj komentarz