Jakie inne objawy mogą wskazywać na choroby tarczycy?
Tarczyca jest niewielkim narządem znajdującym się u podstawy szyi. Nazywana inaczej gruczołem tarczowym wytwarza hormony, które w dużym stopniu wpływają na procesy metaboliczne oraz gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.
Najczęściej występujące choroby związane z zaburzeniami pracy gruczołu to nadczynność i niedoczynność tarczycy. Głównymi objawami sugerującymi nadczynność tarczycy są: wzmożona potliwość, nerwowość, nadpobudliwość, rozdrażnienie, drżenie rąk, nagły spadek masy ciała, problem z nadmiernym wypadaniem włosów, uczucie kołatania serca, biegunki, wytrzeszcz oczu, obrzęk i zaczerwienienie powiek, a także zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.
Z kolei na niedoczynność tarczycy wskazywać mogą dolegliwości takie jak: nagły przyrost masy ciała, nadmierna senność, uczucie zimna, problemy z pamięcią, nieregularne miesiączki, niskie ciśnienie tętnicze, stany depresyjne, zaparcia, sucha łuszcząca się i blada skóra, przesuszone włosy itp.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów wskazujących na choroby tarczycy należy bezzwłocznie udać się do endokrynologa, którego znajdziemy między innymi w Klinice Babka Medica.
Jak przebiega wizyta u endokrynologa?
Zastanawiasz się, jak przebiega wizyta u tego specjalisty? W tym konkretnym przypadku konsultacja lekarska w dużym stopniu skupia się na przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu z pacjentem. Głównym celem rozmowy jest ustalenie źródła przyczyny występujących objawów – np. wzmożonej senności i nadpobudliwości. Po wstępnym zapoznaniu się z problemami pacjenta endokrynolog zazwyczaj zleca wykonanie morfologii krwi z oznaczeniem TSH, T3 i T4. Skrótem TSH określa się tyreotropinę – hormon przysadki mózgowej. Jego wysokie stężenie we krwi wskazywać może na niedoczynność tarczycy, z kolei niskie na nadczynność gruczołu tarczowego. Oprócz tego lekarz może zlecić wykonanie USG tarczycy oraz badań fT3 i fT4, których wynik wykaże wysokość stężenia hormonów tarczycowych.