Ból brzucha bardzo często związany jest z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Choć przyczyna bólu brzucha bywa trudna do zdiagnozowania, jego lokalizacja może być dla nas niezwykle cenną i pomocną wskazówką.
Zgodnie z szacunkowymi danymi z bólem brzucha każdego roku boryka się nawet 62 proc. Polaków. Ból brzucha może przybierać postać nagłego, silnego skurczu, kolki lub przejawiać się nieprzyjemnym uczuciem ucisku, rozpierania bądź rozdzierania.
Co jest przyczyną bólu brzucha?
Skurcze mięśni gładkich, które występują niezależnie od naszej woli, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z mięśni gładkich zbudowanych jest wiele narządów wewnętrznych, takich jak jelita, macica, przewody żółciowe czy żołądek.
Ból brzucha najczęściej wywoływany jest przez silne skurcze mięśni gładkich, których źródłem mogą być stres, zła dieta i zmiany chorobowe. Niekiedy nienaturalnie silnym skurczom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki oraz zaparcia.
Jak walczyć z bólem brzucha?
Powodem dolegliwości odczuwanych w okolicach brzucha bardzo często jest ból żołądka. Przyczyny problemu najlepiej zwalczać przy pomocy skutecznego środka rozkurczowego, takiego jak np. NO-SPA. Leki o takim działaniu zawierają substancje czynne, zwalczające główną przyczynę bólu, czyli silny skurcz mięśni gładkich.
Bólu brzucha nie powinniśmy jednak bagatelizować. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być objawem różnych schorzeń lub chorób, przez co ból brzucha bywa niekiedy sygnałem ostrzegawczym, wysyłanym przez organizm. W związku z tym w przypadkach ostrego i przewlekłego bólu należy skontaktować się z lekarzem.
Lokalizacja bólu brzucha
Niezwykle pomocna w prawidłowym zdiagnozowaniu źródła bólu jest jego lokalizacja. Kłopoty z żołądkiem mogą zwiastować dolegliwości odczuwane w prawej górnej części brzucha, w nadbrzuszu oraz okolicach pępka. Ich przyczyną mogą być zapalenie odcinka przewodu pokarmowego, w tym wrzody żołądka, lub nieżyt żołądkowo-jelitowy.
Bardzo groźny może okazać się też ból odczuwany w całym brzuchu, niekiedy określany jako tak zwany ból rozlany. Może on towarzyszyć zapaleniu żołądka i jelit, a ponadto niedrożności jelit, zapaleniu otrzewnej oraz zakażeniom układu moczowego.
Łagodzenie bólu brzucha
Bóle brzucha, spowodowane między innymi dolegliwościami układu pokarmowego, możemy skutecznie łagodzić wieloma domowymi sposobami. Często polecane są przede wszystkim ciepłe, ale nie gorące okłady na brzuch. Wystarczy położyć na nim wilgotny ręcznik lub termofor, by złagodzić objawy i wspomóc rozkurczowe działanie leków.
Kolejną metodą łagodzenia bólu jest masaż brzucha, który świetnie likwiduje wzdęcia. Brzuch masujemy delikatnie dłonią, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
W przypadku bólu brzucha, wywołanego przez dolegliwości żołądkowe, nieocenione bywają również napary z ziół. Z niestrawnością, która przejawia się uczuciem pełności, wzdęciami i bólem w nadbrzuszu, doskonale poradzą sobie napary z mięty, melisy, kopru włoskiego, imbiru i majeranku, pobudzające trawienie i regulujące pracę jelit.
Najlepiej jest po prostu iść do lekarza i tyle