sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Wzmożone napięcie mięśniowe u najmłodszych pacjentów

Wzmożone napięcie mięśniowe u najmłodszych pacjentów

Wzmożone napięcie mięśniowe u najmłodszych pacjentów

Dość niepokojąco w ciągu minionych kilku – kilkunastu lat, wzrosła liczba dzieci, które rodzą się z tzw. wzmożonym napięciem mięśniowym. Jaki jest tego powód, co to oznacza i jak sobie z tym poradzić?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaków dość łatwo zauważyć, znając oczywiście najważniejsze objawy, które w przypadku tego zespołu występują. Niemowlę, które cierpi na nieprawidłowe napięcie mięśni charakterystycznie wygina się i często pręży – często przybierając kształt litery „C”. Bardzo silne i częste zaciskanie rączek to kolejny sygnał, który może informować o problemach z napięciem mięśniowym. Najczęściej zdarza się, że to jedna strona ciała jest bardziej napięta, czasem w sposób mocno zauważalny, od drugiej. Dzieci z napięciem mięśniowym znaczne częściej niż nie cierpiące na ten zespół krzyżują nóżki. Jeśli rodzice zauważą powtarzające się elementy u swojego dziecka, należy koniecznie wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty – w tym przypadku będzie nim neurolog.

Wzmożone napięcie powiązane jest nieprawidłowym działaniem środkowego układu nerwowego. Dotychczas nie udało się ustalić jak może być faktyczna przyczyna wzmożonego napięcia mięśniowego. Nie znaczy to jednak, że nie znamy sposobów walki z napięciem. Najczęściej w ramach ćwiczeń nad właściwym napięciem mięśniowym, lekarz neurolog zaleca dzieciom zabiegi rehabilitacyjne. Sama skuteczność rehabilitacji zależy przede wszystkim od tego, kiedy zostanie ona rozpoczęta – im wcześniej tym lepiej. Postęp w leczeniu zależy od stopnia nasilenia wzmożonego napięcia, a także od przyjętej formy rehabilitacyjnej. Szybko wykryte i leczone zmiany pozwalają na całkowite wyeliminowanie napięcia.

One thought on “Wzmożone napięcie mięśniowe u najmłodszych pacjentów

Dodaj komentarz