środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Resekcja żołądka – metody i wskazania

Resekcja żołądka – metody i wskazania

resekcja zoladka

Mówi się, że otyłość to epidemia XXI w. Ze znaczną nadwagą boryka się obecnie nie tylko wielu dorosłych, ale także dzieci. Pozbycie się nadmiarowych kilogramów bywa bardzo trudne, dlatego coraz więcej osób poddaje się operacjom bariatrycznym. Ich celem jest zmniejszenie żołądka i tym samym wsparcie procesu chudnięcia.

Resekcja żołądka

Wbrew pozorom tego typu zabieg nie musi być inwazyjny. Wraz z biegiem czasu i odkryciami dokonywanymi na polu medycyny, pojawiły się nowe – niezwykle skuteczne i bezpieczne metody. Popularny niegdyś balon czy obręcz coraz częściej wypiera rękawowa resekcja żołądka. Operację wykonuje się laparoskopowo w ogólnym znieczuleniu. Polega ona na usunięciu około 4/5 narządu, co uniemożliwia przejadanie się i tym samym wspiera przestrzeganie diety o obniżonej kaloryczności.

Wspomniany wyżej balon czy obręcz zaciskowa na żołądek, są nadal stosowane w chirurgii geriatrycznej, jednak to dzięki rękawowej (mankietowej) operacji ludzie uzyskują pewne i bezpieczne rezultaty.

Zmniejszenie żołądka

Wskazaniem do wykonania operacji jest masa ciała wyższa od prawidłowej o około 20-30 kilogramów. Jeśli przy otyłości współwystępuje cukrzyca, podwyższony cholesterol czy nadciśnienie tętnicze – tym bardziej należy ją wykonać. Ważne jednak, aby przed samym przyjściem do szpitala pacjent był w dobrym stanie zdrowia. Żołądek można wypełnić chirurgicznie specjalnym balonem lub ścieśnić obręczą, jednak trudno przewidzieć jak długo utrzyma się efekt takiej interwencji.

Zabieg wymaga jedynie krótkiej hospitalizacji – wystarczy, że pacjent zostanie na obserwacji przez 1-2 dni. Niezwykle ważne jest to, co dzieje się po wyjściu ze szpitala. Stosowanie ścisłej diety oraz kontrolowanie wielkości posiłków jest kluczowe dla zrealizowania celu, jakim jest szczupła sylwetka. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w dokładną kuchenną wagę. Oczywiście gubienie zbędnych kilogramów musi być wsparte odpowiednim wysiłkiem fizycznym. Sama interwencja chirurgiczna bez przestrzegania wytycznych lekarza tak naprawdę niewiele da.

Rękawowa resekcja żołądka

Osoby borykające się z dużą nadwagą, u których zawiodły inne metody leczenia otyłości, mogą zdecydowanie rozważyć poddanie się tego typu zabiegowi. Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od konkretnej kliniki. Wybierając dla siebie szpital, nie warto jednak kierować się jedynie ceną, ale głównie renomą i doświadczeniem lekarzy.

Dodaj komentarz