Artroskopia kolana to zabieg, który wykonuje się w celu diagnostycznym lub terapeutycznym. Jest to jedna z najpopularniejszych procedur chirurgicznych stosowanych do leczenia schorzeń stawów i tkanek miękkich. Zabieg artroskopii kolana jest szybki, bezpieczny i skuteczny, a jego celem jest dostarczenie lekarzowi informacji o stanie stawu i okolicznych tkanek oraz możliwość wykonania niezbędnych napraw.
Co należy zrobić przed zabiegiem?
Przed rozpoczęciem zabiegu artroskopii kolana pacjenci muszą odbyć sesję konsultacyjną u lekarza ortopedy, aby omówić ich historię medyczną, ocenić obecne objawy i określić rodzinne predyspozycje do choroby. Lekarze z DoctorsBase mogą również doradzić pacjentom na temat optymalnego planu leczenia i omówić ewentualne ryzyko powikłań. Artroskopia kolana polega na wprowadzeniu do stawu specjalnego narzędzia – artroskopu. Artroskop składa się z trzech części: obiektywu, źródła światła i przewodu do wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Artroskop jest wprowadzany do stawu przez małe nacięcia skóry, dzięki czemu lekarz może obejrzeć wewnątrzstawowe struktury bez potrzeby otwierania go całkowicie.
Kiedy się go stosuje?
Zabieg artroskopii kolana może być przeprowadzony w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. W przypadku diagnozy lekarze mogą używać artroskopu do identyfikacji uszkodzonego obszaru i postawić diagnozy. Artroskopia kolana zabieg może również służyć do naprawienia uszkodzonego obszaru poprzez usunięcie fragmentów tkanek lub implantację materiałów biologicznych bądź syntetycznych. Podczas samego zabiegu artroskopii kolana pacjenci są umieszczani pod miejscowym lub ogólnym znieczuleniem, aby uniknąć bólu. Następnie chirurg wprowadza artroskop poprzez małe nacięcia skóry i obserwuje wewnętrzne struktury na monitorze. Po identyfikacji uszkodzonego obszaru lekarze mogą przystąpić do naprawienia go poprzez naprawienie fragmentów tkanek lub implantację materiałów biologicznych czy syntetycznych. Po zakończeniu procedury chirurdzy usuwają artroskop, a nacięcia skóry są zszyte.