środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Strona główna > Tejpy i stabilizatory jako nowoczesne wsparcie rehabilitacji

Tejpy i stabilizatory jako nowoczesne wsparcie rehabilitacji

tejpy i stabilizatory

Widok sportowców z taśmą przyklejoną do różnych części ciała lub ze stabilizatorem kolana czy ramienia jest czymś naturalnym. Jednak, mimo iż są one powszechnie używane przez sportowców, z ich pozytywnego działania może skorzystać każdy. Ich przeznaczeniem jest stabilizacja mięśni w danym obszarze zapewniając im dodatkowe wsparcie, co jest niezwykle ważne przy wszelkiego rodzaju urazach i kontuzjach.

Do czego służą tejpy i stabilizatory?

Tejping jest techniką rehabilitacyjną, mającą na celu wsparcie mięśni i stawów w czasie gojenia się ciała. Metoda ta polega na przyklejeniu specjalistycznej, elastycznej taśmy klejącej wykonanej z bawełnianego włókna i akrylowego kleju medycznego na określonej partii ciała wymagającej wsparcia, odciążając i stabilizując w ten sposób kontuzjowany obszar. Taśma ta jest hipoalergiczna i wodoodporna, dzięki czemu utrzymuje się na ciele nawet kilka dni. Co więcej, taśma nie powoduje ograniczenia zakresu ruchu a dodatkowo rozluźnia i pobudza mięśnie. Jest przeznaczona dla osób w każdym wieku od niemowląt po osoby starsze. Metoda tejpingu umożliwia także swobodny ruch płynu limfatycznego, co ma kluczowe znaczenie w transporcie białych krwinek po całym ciele.

Drugą metodą stabilizująco – korygującą są stabilizatory. Ich głównym zadaniem jest odciążenie stawów, mięśni i wiązadeł umożliwiając szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Mogą one pełnić również funkcję gipsu, jednak zazwyczaj ich przeznaczeniem jest powstrzymanie pogłębiania kontuzji. Istnieje wiele rodzai stabilizatorów, a ich wybór jest uzależniony od miejsca i rodzaju urazu. Przy niewielkich kontuzjach używane są elastyczne i miękkie stabilizatory, pozwalające na swobodny zakres ruchów, natomiast przy poważniejszych urazach stosowane są twarde i sztywne, które lepiej podtrzymują i unieruchamiają kończyny, ograniczając jednak ruchliwość. Wszelkiego rodzaju tejpy i stabilizatory można odnaleźć w sklepach Decathlon, gdzie obsługa z łatwością dobierze odpowiedni rozmiar i przeznaczenie.

Kto może korzystać z tejpów i stabilizatorów?

Zarówno taśmy jak i profesjonalne stabilizatory mogą być używane zarówno przez każdego. Główną przesłanką skorzystania z tych technik jest stabilizacja obrażeń. Oznacza to, że dają kontuzjowanemu możliwość poruszania się w sposób nienadwyrężający obrażenia. Tejpy i stabilizatory mogą być stosowane przy urazach na całym ciele dając dodatkowe wsparcie i zmniejszając nacisk na uszkodzony staw czy wiązadło. Taśmy są stosowane jako technika stabilizacji niskiego poziomu,wspomagając jedynie proces leczenia i zmniejszenia ewentualnego stanu zapalnego. Przy potrzebie większego odciążenia zaleca się  stosowanie stabilizatorów. Taśmy są również niezwykle pomocne przy wyrównaniu i wsparciu kończyn zapobiegając kolejnym urazom. Przyklejenie mięśnia w prawidłowej pozycji pozwala kształtować świadomość ruchów i postawy oraz właściwe wzorce ruchowe.

Jednak aby w sposób właściwy korzystać z dostępnych metod, kluczową sprawą jest udanie się do fizjoterapeuty, lekarza, kręgarza czy innej osoby zajmującej się urazami i ich leczeniem. Samodzielne stosowanie którejkolwiek z technik może przynieść więcej kłopotów niż korzyści.

Nowoczesne techniki rehabilitacji pozwalają znacznie zmniejszyć ból i powrócić do pełnej sprawności. Poprawiają też wydajność i efektywniejszy przepływ płynu limfatycznego a w połączeniu z innymi metodami rehabilitacji decydują o szybkości powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz