piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Kosmetyki dla dziecka – w co warto się zaopatrzyć?

Kosmetyki dla dziecka – w co warto się zaopatrzyć?

kosmetyki dla dziecka

Pielęgnacja dziecka w okresie noworodkowym i niemowlęcym wymaga uwagi, staranności oraz dobrych środków kosmetycznych. Jeszcze przed trafieniem na oddział położniczy trzeba skompletować zestaw dla maleństwa, który pozwoli zadbać o jego delikatne ciało od pierwszych dni na świecie. Odpowiednio dobrana wyprawka do szpitala to także sposób na dobre samopoczucie mamy, która od początku będzie cieszyć się widokiem uśmiechniętego i zadowolonego dziecka. W kosmetyki dla niemowląt można zaopatrywać się w aptekach.

Jak przygotować wyprawkę dla dziecka?

Działanie specyfików do pielęgnacji najmłodszych dzieci to często sprawa indywidualnego dopasowania. Przed porodem jeszcze nie wiadomo, jakie produkty dla niemowląt będą odpowiednie dla konkretnego maluszka. Reakcja na poszczególne substancje może się zmieniać zwłaszcza w pierwszym półroczu – tyle czasu organizm człowieka potrzebuje na wykształcenie tzw. płaszcza lipidowego, czyli naturalnej ochrony naskórka przed oddziaływaniem bodźców zewnętrznych. Stąd łatwo pojawiające się w okresie noworodkowym zaczerwienienia, odparzenia czy przypadłości takie jak np. ciemieniucha.

Jak zatem dokonać wyboru zestawu pielęgnacyjnego? Wyprawka dla niemowlaka nie może czekać do czasu, aż uda się zaobserwować i ocenić efekty działania poszczególnych produktów. Dlatego należy dobrać je według listy niezbędnych elementów, kierując się rekomendacjami i opiniami ekspertów oraz świeżo upieczonych mam.

Lista rzeczy dla noworodka

Przed udaniem się na oddział położniczy warto skompletować wszystko, co będzie przydatne do pielęgnacji dziecka. Niezbędna jest wyprawka dla noworodka. Lista produktów to najlepszy sposób, by nie zapomnieć o ważnych detalach. Można spakować torbę z potrzebnymi ubrankami i kosmetykami na miesiąc przed przewidywanym porodem.

Co jest niezbędne dla maluszka w pierwszych dniach życia? Warto sprawdzić, co gwarantuje szpital, w którym planowany jest poród. Standardy pod tym względem mogą się różnić. Obok podstawowych ubranek (m.in. koszulki lub body oraz śpioszków) potrzebna będzie mała paczka pieluszek jednorazowych i ręczniki. Jeśli chodzi o kosmetyki dla niemowląt, nie powinno zabraknąć żelu, płynu i mydła do pielęgnacji, chusteczek nawilżanych i kremu przeciw odparzeniom.

Wyprawka do szpitala dla mamy

Osobno należy przygotować także to, co jest potrzebne do porodu i połogu. Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać łatwo rozpinaną lub rozwiązywaną koszulę, luźne okrycia usprawniające karmienie piersią oraz przybory higieniczne. Poza tym spis uzupełniają:

  • szlafrok,
  • 2-3 ręczniki,
  • kapcie i skarpetki,
  • klapki pod prysznic,
  • wkładki laktacyjne i majtki jednorazowe,
  • 2 biustonosze do karmienia piersią,
  • 2 opakowania dużych podpasek (nie wolno używać tamponów!) lub podkładów poporodowych.

Warto pamiętać, że do szpitala należy zabrać jedynie niezbędne rzeczy. Spośród nich ważny jest telefon i drobna suma pieniędzy w razie potrzeby. Na oddziale nie można korzystać z codziennych ubrań – najlepiej, gdy przywiezie je ktoś z najbliższych przy odbiorze mamy z dzieckiem ze szpitala. Dlatego ważne jest, by wyprawka dla noworodka zawierała jedynie pozycje z listy.

Dodaj komentarz