piątek, 29 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Uroda i dieta > Rumień na twarzy – przyczyny i metody jego usuwania

Rumień na twarzy – przyczyny i metody jego usuwania

usuwanie rumienia

Rumień na twarzy, który nie znika po opadnięciu emocji, to zmiana skórna powstała pod wpływem uszkodzenia wielu drobnych naczyń włosowatych na jednym obszarze. Może być to jeden z objawów trądziku różowatego. Na szczęście istnieje skuteczna metoda usuwania rumienia i jest nią laseroterapia.

Jakie są przyczyny powstawania rumienia na twarzy?

Na początku warto wyjaśnić różnicę między rumieniem na twarzy a „wstydliwym” rumieńcem. Krótkotrwały rumień na policzkach to zaczerwienienie skóry, które powstaje pod wpływem emocji, a gdy te opadną – znika. Rumień na twarzy na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, ale jest zmianą trwałą.

Źródłem powstawania rumienia na twarzy jest rozszerzenie i napływ krwi do cienkich naczyń krwionośnych (tzw. kapilar) położonych w powierzchownych warstwach skóry. Istnieje wiele przyczyn tworzenia się trwałego zaczerwienienia twarzy, m.in. stany zapalne, oparzenia słoneczne, alergie, zmiany hormonalne, choroby autoimmunologiczne, niepożądane reakcje polekowe. Jednym z najczęstszych powodów powstawania rumienia na twarzy, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu medycyny estetycznej, są liczne teleangiektazje (poszerzone naczynka) i trądzik różowaty.

Laserowe usuwanie rumienia

Jak podkreślają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki, najlepszą metodą usuwania rumienia, jest zabieg laserowy. W tym celu używane są nowoczesne urządzenia, takie jak najnowszy laser Alma Harmony DYE-VL PRO. Sprzęt ten umożliwia leczenie zmian naczyniowych o różnej głębokości i wielkości, w tym rumienia na twarzy.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza. Światło lasera Alma Harmony DYE-VL PRO wyróżnia się wysoką absorpcją hemoglobiny (barwnika krwi). Energia klasera kumuluje się w uszkodzonym naczyniu krwionośnym, dochodzi do jego termicznego zniszczenia i usunięcia z organizmu. Dzięki małej plamce zabiegowej wielkości 1 cm2 procedura jest niezwykle dokładna. Daje możliwość precyzyjnego dotarcia do problemu nawet w trudno dostępnych miejscach, np. przy skrzydełkach nosa. Jednocześnie urządzenie to wchodzi w reakcję z melaniną w skórze, redukując przebarwienia i inne zmiany pigmentacyjne.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego aplikatora chłodzącego zabieg jest bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. Usuwanie rumienia laserem Alma Harmony jest bardzo precyzyjne i kontrolowane, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia sąsiadujących tkanek. Po zabiegu może jednak wystąpić zaognienie skóry i lekki obrzęk, które znikają po około 3 dniach.

Jakie efekty daje usuwanie rumienia laserem?

Efektem laserowego usuwania rumienia Alma Harmony jest redukcja problemów naczyniowych (teleangiektazji, rumienia, trądziku różowatego) oraz wyrównanie i poprawa kolorytu skóry. Podczas zabiegu następuje też obkurczenie włókien kolagenowych, co skutkuje poprawą elastyczności i gęstości skóry. Procedura jest nieablacyjna, co oznacza, że nie powoduje przerwania ciągłości naskórka, dlatego powrót do codziennych aktywności możliwy jest niemal od razu.

W wielu przypadkach redukcja rumienia na twarzy po wykonaniu serii zabiegów jest całkowita. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się minimum 3 zabiegi w kilkutygodniowych odstępach. Poprawa kondycji cery naczynkowej i znaczna redukcja rumienia następuje już po jednej sesji.

Efekty mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat, przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu czynników, które mogłyby zaostrzyć objawy (np. nadmierne promieniowa słoneczne, nadmiar kofeiny i ostrych przypraw w diecie). Zamknięte podczas laseroterapii naczynka krwionośne nie pojawiają się ponownie, lecz nie zapobiegają tworzeniu się nowych teleangiektazji.

W razie innych pytań dotyczących usuwania rumienia na twarzy zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Dodaj komentarz