środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Uroda i dieta > Efekt jojo – jak do niego nie dopuścić?

Efekt jojo – jak do niego nie dopuścić?

dobra dieta

Odchudzanie bez efektu jojo to prawdziwy wyczyn, jednak przy zachowaniu kilku ważnych zasad nie może być o nim mowy. Każdy proces odchudzania należy dobrze przemyśleć i zaplanować krok po kroku, trzeba również być konsekwentnym i trzymać się ustalonych reguł. Jeżeli pojawia się wątpliwość, czy dany sposób odchudzania jest odpowiedni, warto wybrać się do specjalisty.

Czym jest efekt jojo?

Efektem jojo nazywa się wahania wagi, raz w górę, raz w dół – jest to skutek uboczny nieumiejętnego odchudzania. Oczywiście nie chodzi o drobne różnice, które mogą wynikać choćby z dnia cyklu, w którym znajduje się kobieta. Z efektem tym ma się do czynienia wówczas, gdy w ciągu około pół roku po zakończonej terapii waga wzrasta o około 10 % od ostatecznego efektu odchudzania. Jest to również problem natury psychologicznej, ponieważ powstaje tak zwane błędne koło. Dana osoba ponownie tyje, widząc to, chce za wszelką cenę schudnąć, stosuje rygorystyczne diety i waga spada znowu w dół. Jednak po stosunkowo krótkim czasie rośnie w szybkim tempie. Do złudzenia przypomina to właśnie ruch piłeczki, którą każdy bawił się w dzieciństwie – jojo – stąd pochodzi nazwa. Prowadzą do niego głodówki oraz wszystkie radykalne diety, zakładające maksymalne ograniczenie spożywanych kalorii. Szybka utrata wagi powoduje również problemy ze zwisającą skórą, ten problem szerzej opisany jest na stronie https://grom-czarnakompania.pl, wraz ze wskazówkami jak temu zapobiegać. Odchudzanie musi być przede wszystkim naturalnym procesem, o tym zapomina coraz więcej osób, czego dowodem są właśnie występujące efekty jojo.

dobra dieta

Dlaczego efekt jojo jest tak powszechny?

Dane są zatrważające, wynika z nich, że duży odsetek kobiet dopada efekt jojo – wszystko to za sprawą braku rozsądku w procesie odchudzania. Myli się ten, kto uważa, że wprowadzając dietę do codzienności, od razu pozbywamy się tłuszczu. W pierwszej kolejności dochodzi do spadku wagi, ale przyczyną tego jest utrata masy mięśniowej oraz wody. W ten sposób organizm otrzymuje sygnał, że musi zacząć magazynowanie tłuszczu, aby pokrywać rezerwę energetyczną. Do tego wszystkiego dochodzi naturalne spowolnienie przemiany materii, całość powoduje, że przy błędnej interpretacji po wejściu na wagę, dochodzi do powstawania efektu jojo. Wiele osób udowadnia, że uniknięcie tego jest możliwe i nie należy do najtrudniejszych zadań, wystarczy odchudzać się z głową, w odpowiednim tempie. Czynnikiem, który zazwyczaj prowadzi do powrotu dawnej wagi z nawiązką jest zbyt szybka rezygnacja z nałożonych sobie rygorów. Widząc, że waga wskazuje mniej kilogramów wiele osób zamawia frytki, hamburgery, pizzę i mnóstwo innych niezdrowych posiłków. Nie tędy droga, aby uniknąć efektu jojo niezbędne jest stosowanie się do wszystkich zasad ustanowionych na początku odchudzania, również po tym procesie trzeba uważać. Niezbędna jest tutaj silna wola i konsekwencja w działaniu. Motywacją może być sukienka z wystawy, która dostępna jest tylko w małym rozmiarze, albo duma w oczach drugiej połówki. Cel jest blisko, potrzebna jest głównie rozwaga, dzięki temu nie zagrozi ani efekt jojo, ani problem zwisającej skóry, który poruszono na stronie https://grom-czarnakompania.pl.

Dodaj komentarz