Anoskopia to badanie, którego wielu pacjentów się obawia, ponieważ zaliczane jest do proktologicznych procedur medycznych. Pozwala ono na ocenę błony śluzowej kanału odbytu, a także końcowego odcinka odbytnicy. Z tego powodu jest zalecane osobom, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych tych okolic, a także świądu i krwawienia. Czym w praktyce jest anoskopia ? Podpowiadamy.
Czym jest anoskopia?
Jednym z trzech podstawowych badań proktologicznych jest anoskopia w Opolu. Procedura ta pozwala na ocenę końcowego odcinka odbytnicy, a także kanału odbytu. Jej wykonanie zalecane jest szczególnie pacjentom, którzy zgłaszają dolegliwości związane z bólem, świądem, pieczeniem bądź krwawieniem tych okolic, a także uczuciem niepotrzebnego parcia na stolec.
Jak przebiega badanie anoskopowe?
Badanie anoskopowe jest bezbolesne, choć niektórzy pacjenci odczuwają pewien dyskomfort. Lekarz procedurę tą przeprowadza za pomocą anoskopu, czyli krótkiego, sztywnego wziernika wprowadzanego do odbytu. Dzięki temu jest w stanie ocenić błonę śluzową, kanał odbytu i stwierdzić wszelkie nieprawidłowości takie jak: owrzodzenia, nadżerki, czy polipy. Dodatkowo podczas tej procedury możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego podejrzanych okolic, a także wykonanie wymazu mikrobiologicznego.
Jakie są przeciwwskazania do anoskopii?
Mimo że anoskopia jest badaniem bezpiecznym, o niewielkim ryzyku powikłań, to istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tej procedury. Wśród nich wymienia się m.in. osłabiony układ odpornościowy, urazy i niedawne operacje okolicy odbytu, a także chorobę hemoroidalną trzeciego i czwartego stopnia, której towarzyszy zakrzepica. W innym przypadku możliwe jest zdiagnozowanie tej dolegliwości i późniejsze leczenie hemoroidów w Opolu.
Anoskopia jest ważnym narzędziem stosowanym w diagnostyce schorzeń odbytu. Umożliwia wykrycie wielu chorób takich jak polipy, ropienie, czy hemoroidy. Procedura ta nie jest bolesna, dlatego pacjenci nie powinni się jej obawiać.