czwartek, 12 września, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > O czym należy pamiętać wybierając stetoskop? Praktyczne wskazówki

O czym należy pamiętać wybierając stetoskop? Praktyczne wskazówki

Wybór stetoskopu

Stetoskop jest podstawowym narzędziem medycznym, które lekarz wykorzystuje podczas każdego badania – od rutynowej kontroli, poprzez przeziębienie i grypę, aż po poważne urazy odniesione wskutek wypadku. W związku z tym, bardzo ważne jest, aby stetoskop był odpowiednio dobrany w zależności od przeznaczenia, charakteryzował się najwyższą jakością oraz dokładnością. Właściwy sprzęt medyczny pozwoli lekarzowi zredukować niemal do zera ryzyko błędu i korzystnie wpłynie na diagnostykę.

Krótka historia stetoskopu

Stetoskop to słuchawki lekarskie, których lekarze używają do osłuchiwania pacjentów – przede wszystkim ich klatki piersiowej, jamy brzusznej i serca. Przyjęto, że stetoskop został wynaleziony w 1816 roku przez francuskiego lekarza – René Laennec. Zaprojektował on drewnianą rurkę w kształcie lejka, która od strony ucha miała płaskie zakończenie. Dotychczasowy stetoskop został usprawniony w 1840 roku przez brytyjskiego lekarza Goldinga Birda, którego projekt obejmował tubę połączoną elastyczną rurką z pojedynczą wkładką douszną. 11 lat później, irlandzki lekarz Arthur Leared skonstruował stetoskop dwuuszny, a już w 1852 roku sprzęt został jeszcze bardziej udoskonalony przez Georga Cammanna. Przez ponad kolejne 100 lat nie pojawiały się żadne unowocześnione modele ani innowacyjne pomysły. Dopiero w 1964 roku, kardiolog David Littmann opatentował stetoskop, który jest stosowany do dzisiaj – z akustyczną membraną, która wzmacnia dźwięk. Obecnie, produkowane słuchawki marki Littmann są uznawane na całym świecie za najlepszy tego rodzaju przyrząd diagnostyczny wykorzystywany przez lekarzy różnych specjalizacji.

Rodzaje stetoskopów

Na rynku, który oferuje sprzęty medyczne dostępna jest szeroka oferta stetoskopów różniących się poszczególnymi parametrami. Podstawowy podział, ze względu na zastosowanie słuchawek lekarskich, wyróżnia:

  • stetoskopy internistyczne – najbardziej ogólne i popularne słuchawki,
  • stetoskopy pediatryczne – stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach,
  • stetoskopy kardiologiczne – gwarantują najlepszą jakość i precyzję osłuchiwania.

Powyższy podział nie warunkuje dopasowania rodzaju stetoskopu w zależności od specjalizacji, jaką posiada dany lekarz, ale wskazuje na cechy poszczególnych słuchawek. W związku z tym, stetoskopy pediatryczne są odpowiednie nie tylko dla samych pediatrów, ale też neonatologów, czyli wszystkich lekarzy, którzy zajmują się diagnostyką dzieci. Przeznaczone do ich pracy stetoskopy charakteryzują się mniejszą wagą, średnicą membrany oraz lejka. Natomiast, stetoskopy kardiologiczne to sprzęt, który z powodzeniem mogą wykorzystywać wszyscy lekarze, którym zależy na jak największej dokładności podczas osłuchiwania pacjenta. W związku z tym, nie muszą być kardiologami.

Obecnie wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj słuchawek lekarskich – stetoskop elektroniczny. To nowatorska technologia, która jest idealna dla wszystkich lekarzy, ratowników medycznych, a nawet weterynarzy. Największą innowacją elektronicznych stetoskopów jest ulepszona konstrukcja głowicy, która wzmacnia dźwięk podczas osłuchiwania przy jednoczesnej redukcji szumów dobiegających z zewnątrz. Ten model słuchawek doskonale sprawdza się więc w miejscach o natężonym hałasie. Stetoskop elektroniczny posiada również system bluetooth, który służy do nagrywania i transmitowania danych zapisanych podczas badania pacjenta. Pozwala to na przeprowadzenie konsultacji w szerszym gronie lekarzy specjalistów, nawet pod nieobecność pacjenta. Elektroniczne słuchawki lekarskie to niewątpliwie innowacyjny wynalazek, który ma znaczący wpływ na poprawę możliwości diagnostycznych.

Niektóre modele słuchawek lekarskich posiadają wymienne elementy, dzięki czemu można dopasować stetoskop do własnych potrzeb i wymagań. Wystarczy wymienić lejek i membranę, które są mocowane za pomocą klipsa, a następnie skonfigurować sprzęt medyczny.

Szeroka oferta, która obejmuje stetoskopy znajduje się na stronie: https://mednova.pl/stetoskopy

Błędy, których należy unikać podczas wyboru stetoskopu

Sprzęt medyczny musi być niezawodny, dlatego powinien charakteryzować się najwyższą jakością. Najczęściej jest ona uzależniona od ceny, dlatego w przypadku stetoskopów nie warto oszczędzać i dawać się skusić na niezwykle atrakcyjne promocje. Niska cena często oznacza niedostatecznie wysoką jakość produktu, a to z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na diagnostykę.

Częstym błędem lekarzy jest przywiązanie się do jednej marki słuchawek. W rzeczywistości, rynek, który obejmuje sprzęt medyczny, jest bardzo szeroki, a innowacyjne produkty są oferowane przez różnorodnych producentów. Czasami warto wypróbować inną markę, aby przekonać się, która będzie najlepsza w zależności od własnych potrzeb i wymagań.
Wspomniany wcześniej podział stetoskopów ze względu na ich zastosowanie nie powinien ograniczać lekarzy różnych specjalizacji. Internista może zdecydować się na stetoskop pediatryczny, natomiast pediatra może używać słuchawek kardiologicznych, choć powinien pamiętać o dostosowaniu wielkości głowicy słuchawek do małego pacjenta.

Wybierając sprzęt lekarski warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji. Niektórzy producenci zalecają regularną wymianę akcesoriów do słuchawek, np. membrany, podczas gdy inni oferują dożywotnią gwarancję na cały sprzęt. Jest to istotne, ponieważ stetoskop służy lekarzowi podczas jego codziennej pracy, dlatego jest narażony na częste uszkodzenia oraz szybkie zużycie. Warunki gwarancji są istotne również w przypadku najnowocześniejszych sprzętów medyczny takich, jak stetoskop elektroniczny, który może częściej ulegać awariom.

Dla wygody użytkowania oraz zapewnienia najlepszej jakości badania konieczne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na poszczególne parametry techniczne stetoskopu takie, jak: średnica membrany, długość przewodu słuchawkowego, typ przewodu oraz materiały, z jakich słuchawki są wykonane. Te cechy mają wpływ nie tylko na ergonomię pracy lekarza, ale też na komfort pacjenta.

One thought on “O czym należy pamiętać wybierając stetoskop? Praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz