niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitalu

Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitalu

Nowoczesny laser Revolix jest już wykorzystywany przy operacjach w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie. Prezentacja nowego narzędzia – jedynego w skali Polski takiego urządzenia – odbyła się w ramach VIII Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych.

– Laser redukuje ryzyko krwawienia, co jest bezcenne w dobie obecnej profilaktyki przeciwzakrzepowej i przeciwzatorowej – wyjaśnia dr Dariusz Sobieraj, Ordynator Oddziału Urologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krośnie, z inicjatywy którego dokonano zakupu lasera. – Jest to skuteczne narzędzie w przypadku operacji prostaty czy kruszenia kamieni, ale jego zastosowanie jest szersze. Laser tulonowo-holomowy Revolix DUO 150 W może być wykorzystywany również w zabiegach neurochirurgicznych, urologicznych, ginekologicznych oraz laryngologicznych – dodaje dr Sobieraj.

Prezentacji lasera podczas VIII Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych dokonał prof. Jens Westphal – Ordynator Oddziału Urologii i Urologii Dziecięcej Szpitala Alexianer Maria Hilf w Krefeld w Niemczech, gdzie wykorzystanie takiego sprzętu jest już powszechne. Pierwszym przeprowadzonym zabiegiem przy użyciu nowoczesnego urządzenia była enukleacja prostaty.

Zakup lasera został dofinansowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego kwotą 680 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz