niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Seks, antykoncepcja > Kiedy warto zrobić test ciążowy?

Kiedy warto zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Większość kobiet chciałoby wiedzieć jak najwcześniej, czy podczas intymnego uniesienia doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Niestety nie ma takiej metody, dzięki której można by wykryć ciążę już na kilka godzin po stosunku. Nie daj się ponieść emocjom i dowiedz się, kiedy wykonać test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, że wykrywanie ciąży nigdy wcześniej nie było tak proste jak dziś.

Testy ciążowe – historia

W czasach starożytnych sposoby określania ciąży bazowały na wierzeniach i przesądach. Przełomowym okresem w dziedzinie wykrawania ciąży był wiek XX. Wtedy po raz pierwszy opisano hormon ciążowy – gonadotropinę kosmówkową (hCG). Dzięki temu w latach 70. wprowadzono na rynek testy płytkowe i paskowe, które do dziś stanowią jedną z najpopularniejszych metod diagnozowania ciąży. Współcześnie, testy ciążowe cechuje nie tylko wysoka czułość, ale także nowoczesne wzornictwo oraz innowacyjne systemy informowania o wyniku.

Jak wykonać test ciążowy?

Testy ciążowe oparte są na reakcji hormonu hCG, który znajduje się w moczu kobiet w ciąży. Wykonanie badania polega na skierowaniu końcówki testu ciążowego na strumień moczu na ok. 10 sekund oraz odczekaniu odpowiedniej ilości czasu (zazwyczaj około 2-5 minut) na wynik w postaci barwnych prążków w okienku odczytu testu. Kolejną możliwością wykonania testu jest zebranie moczu do czystego naczynia oraz zanurzenia w nim końcówki testu. Warto zaznaczyć, że testy ciążowe są jednorazowego użytku i służą wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Działanie testu ciążowego

Płytkowe testy ciążowe to najprostszy i ogólnodostępny sposób wykrywania ciąży. Są oparte na metodzie immuenzymatycznej typ ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay). W sytuacji, gdy próbka moczu zawiera hormon hCG, na pasku wynikowym tworzą się dwa kolorowe paski, które oznaczają pozytywny wynik. Brak obecności hormonu ciążowego jest sygnalizowany pojawieniem się jednego kolorowego paska w okienku.

Test ciążowy a wiarygodność wyniku

Aby test ciążowy był jak najbardziej wiarygodny, bardzo ważne jest wykonanie go w odpowiednim momencie. Równie istotne jest stosowanie się do instrukcji, która jest załączona do opakowania. Wynik testu może być fałszywie negatywny w przypadku, kiedy nie doszło jeszcze do implantacji zarodka, jest tuż po niej lub w momencie, kiedy test zostanie przeprowadzony o tej porze dnia, kiedy w moczu spada poziom gonadotropiny kosmówkowej.

Kiedy wykonać test?

Zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy około 6 dni. Po tym okresie następuje zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy. Od tej chwili hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa jest wytwarzany przez płód i jego poziom zwiększa się stopniowo aż do 3 miesiąca ciąży. Dopiero w tym momencie hormon beta-hCG pojawia się w moczu oraz krwi kobiety, dlatego test ciążowy dobrze jest wykonać co najmniej 7-10 dni po prawdopodobnym zapłodnieniu. Z powyższych względów test ciążowy poleca się wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, najlepiej zaraz po przebudzeniu. Najlepiej wykonać go z moczu porannego, ponieważ wtedy zawiera on największe stężenie hormonu hCG.

Ujemny wynik testu ciążowego oznacza, że w moczu nie wykryto hormonu hCG i najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży. Jeżeli w ciągu kilku najbliższych tygodni nie wystąpi krwawienie miesiączkowe, dobrze powtórzyć badanie testem ciążowym. Warto jednak pamiętać, że stuprocentową pewność potwierdzenia ciąży daje jedynie badanie krwi oraz wizyta u ginekologa.

Podsumowanie – to warto wiedzieć

Przed zakupem konkretnego testu warto zwrócić uwagę na czułość wykrywania hormonu hCG. Im wyższa, tym większa szansa na wykrycie ciąży na jej wczesnym etapie. Warto pamiętać, że na wynik testu ciążowego mogą mieć wpływ niektóre leki, które zawierają w składzie hormon hCG. Na wynik testu nie wpływają alkohol, środki antykoncepcyjne, przeciwbólowe oraz antybiotyki. Jeżeli wynik jest pozytywny albo masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności przeprowadzonego testu, najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza, który ostatecznie potwierdzi lub wykluczy ewentualną ciążę.

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Więcej na temat domowych testów ciążowych, które są wykonywane z moczu, możesz dowiedzieć się tutaj:

http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/ciaza/test-ciazowy-prawde-powie.html

One thought on “Kiedy warto zrobić test ciążowy?

Dodaj komentarz