środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Maty poślizgowe przydatne przy przemieszczaniu pacjentów

Maty poślizgowe przydatne przy przemieszczaniu pacjentów

Jednym z niezbędnych akcesoriów przy opiece nad pacjentami leżącymi, niepełnosprawnymi ruchowo są maty poślizgowe, umożliwiające przemieszczanie. Dzięki ich wykorzystaniu, opiekun nie jest zmuszony do podnoszenia pacjenta z narażeniem własnego zdrowia.

maty poslizgoweŁatwoślizgi, czyli maty poślizgowe dla niepełnosprawnych

Maty poślizgowe są najczęściej wykorzystywane w szpitalach i ośrodkach opieki, gdzie w języku profesjonalistów określa się je mianem łatwoślizgów. Na tym właśnie polega zasada ich działania, zamiast podnosić ciało chorego, narażając własne mięśnie czy kręgosłup na przeciążenia, opiekun może wykorzystać śliską powierzchnię maty, by przemieścić pacjenta. Umiejętne wykorzystanie maty pozwala nie tylko na zmianę pozycji ciała chorego, ale także np. na przemieszczenie go na sąsiednie łóżko czy też na wózek inwalidzki. Maty poślizgowe mogą być także pomocą w przemieszczaniu się dla samych pacjentów – jeżeli ich sprawność ruchowa nie jest ograniczona całkowicie. Niski opór stawiany przez matę pozwala im na przemieszczanie się po przestrzeni łóżka czy zmianę pozycji ułożenia ciała.

Rodzaje mat poślizgowych

Dostępne na rynku łatwoślizgi (https://www.mobilex.pl/produkty/akcesoria-do-przemieszczania-pacjentow/) występują w kilku wariantach, różniąc się m.in. wykorzystanym materiałem czy dopuszczalnym obciążeniem lub obecnością dodatkowych rozwiązań, ułatwiających codzienne czynności. Wysokiej jakości maty poślizgowe takie jak mata Blue Motion od firmy Petermann to wyroby charakteryzujące się wysoką trwałością, oferowane z trzyletnią gwarancją producenta. Dzięki specjalnemu materiałowi poślizgowemu, bez wysiłku można przesuwać pacjenta po łóżku, umożliwiając podstawowe czynności higieniczne, takie jak mycie czy przebieranie lub zmiana pościeli. Rozwiązanie pozwala nie tylko na swobodne przemieszczenie pacjenta, ale także na zwiększenie jego komfortu. Nie musimy fizycznie dźwigać jego ciała, chwytając za kończyny czy barki, co u wielu osób chorych czy starszych może powodować ból lub innego rodzaju dyskomfort. Mata Blue Motion wytrzymuje obciążenie do 150 kg. Jest to oczywiście produkt wielokrotnego użytku, który można prac w pralce.

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest mata Petermann Sliding Mat Caremaster. Sprawdzi się ona szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z pacjentem z dużą nadwagą, gdyż za jej pomocą możemy przenosić obciążenia do 200 kg. Trwałość (3-letnia gwarancja) i odporność na przeciążenia to jednak niejedyne zalety tej maty. Jest ona wyposażona w opatentowany materiał poślizgowy oraz trzy solidne uchwyty. Znacznie ułatwiają one przesuwanie pacjentów, umożliwiając pewny chwyt i odpowiednią dźwignię ruchu. Za sprawą uchwytów, opiekun może wypracować wzorce ruchu, dzięki czemu transfer pacjenta w krótkim czasie stanie się czynnością rutynową i wykonywaną bez wysiłku.

W uchwyty znacznie ułatwiające pracę przy pacjencie wyposażona jest także mata poślizgowa otwarta z wszytymi uchwytami krawędziowymi, dostępna w sklepie Mobilex. Pozwala ona na przenoszenie obciążeń do 250 kg, a jej atutem jest znacznie większa liczba solidnych uchwytów.

Nieco tańszą alternatywą względem wyżej opisanych mat jest poślizgowa mata zamknięta, dostępna w ofercie Mobilex. Jest ona wykonana z nylonu, charakteryzującego się bardzo niskim współczynnikiem tarcia. Jest w stanie przenosić obciążenia do 250 kg. Ze względu na swoją konstrukcję zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania.

Maty poślizgowe to akcesoria niezbędne przy opiece nad pacjentami leżącymi bądź z bardzo ograniczoną sprawnością ruchową. Inne, równie przydatne, pomoce służące do przemieszczania osób niepełnosprawnych to m.in. deski oraz pasy do transferu, dyski obrotowe czy też podpórki i kliny. Ich szeroką ofertę można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/produkty-do-transferu-pacjentow/

Dodaj komentarz