Narzędzia medyczne podzielić można na te, które są jednorazowe oraz te, które są wielokrotnego użytku. Po zakończeniu każdego zabiegu narzędzia jednorazowego użytku są utylizowane w sposób zgodny z przepisami dotyczącymi utylizacji odpadów medycznych, natomiast narzędzia wielokrotnego użytku szykowane są do dezynfekcji. Skupimy się na tym, jak wygląda dezynfekcja narzędzi medycznych,
Dlaczego tak ważna jest dezynfekcja narzędzi medycznych?
Narzędzia medyczne zwyczajowo charakteryzują się wysokim kosztem zakupu. Wynika to z faktu, iż muszą być one wykonywane z materiałów wysokich jakości, spełniających niezwykle wyśrubowane normy. Narzędzia, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie, po każdym użyciu muszą być poddane specjalnej procedurze. Podczas użycia w trakcie zabiegów medycznych narzędzia te mają kontakt z krwią, śliną, różnymi tkankami jak i płynami pełnymi drobnoustrojów. Nie może dochodzić do sytuacji, gdy narzędzia medyczne nie są dostatecznie zdezynfekowane, przez co może dojść do zarażenia kolejnego pacjenta. Przenoszenie chorób i bakterii w warunkach zabiegowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Często pacjenci poddawani różnym zabiegom zmagają się z obniżoną odpornością. Infekcja w polu zabiegowym może więc doprowadzić do ogólnego zakażenia, czyli sepsy. Jest to stan zagrożenia życia, charakteryzujący się niestety dużą śmiertelnością. Nie mówiąc już o odpowiedzialności karnej, nikt jednak nie chciałby też ponosić odpowiedzialności moralnej za śmierć drugiej osoby lub też przyczynienie się do znacznego pogorszenia się jej stanu zdrowia.
W jaki sposób odbywa się dezynfekcja narzędzi medycznych?
Istnieje wiele sposób dezynfekcji, każda grupa narzędzi ma określone metody. Część narzędzi może być dezynfekowana na określony czas w specjalistycznych zbiornikach wypełnionych roztworem specjalnych środków. Środki te mają na celu zabicie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które się na narzędziach znajdują. Co istotne, środki te mają jedną ważną funkcję – zabezpieczają narzędzia medyczne przed korozją. Jest to o tyle istotne, iż narzędzie medyczne, na którym pojawiło się ognisko korozji, nadaje się już tylko i wyłącznie do wyrzucenia.
Część narzędzi dezynfekuje się poprzez nanoszenie na nich specjalistycznych środków w stałej postaci. Środki takie nadają się do czyszczenia inkubatorów, endoskopów, innych narzędzi medycznych, w tym również sprzętu anestezjologicznego.
Czy dezynfekcja narzędzi medycznych wpływa na ich żywotność?
Wiele lat temu, gdy do dezynfekcji narzędzi medycznych stosowano środki oparte na alkoholu i nie posiadały one środków antykorozyjnych, faktycznie stosowanie środków dezynfekujących mogły mieć wpływ na skrócenie żywotności narzędzi medycznych. W dzisiejszych czasach to oddziaływanie występuje, tyle, że w drugą stronę. Środki bezaldehydowe zawierają dodatki antykorozyjne, dzięki którym narzędzia mogą dłużej być użyteczne.