Przez cały maj 2015 r. w Warszawie i Białymstoku, w ramach kampanii „Płodny Polak”, będzie można wykonać bezpłatnie badanie nasienia. Pozwala ono określić zdolności prokreacyjne mężczyzny oraz ocenić jakość, ilość i szybkość plemników przed rozpoczęciem starań o potomstwo.
Jak wynika z raportu „Płodny Polak” aż 93% mężczyzn nigdy nie wykonało badania nasienia, jednocześnie codziennie wykonując czynności szkodzące jego jakości. Wczesna diagnoza daje szansę mężczyźnie na zmianę przyzwyczajeń wpływających niekorzystnie na jego płodność oraz cofnięcie dokonanych już przez nie zmian. Słaba jakość nasienia powinna być sygnałem do modyfikacji trybu życia oraz ewentualnego wdrożenia kuracji leczniczej.
Aby skorzystać z badań należy umówić się telefonicznie w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Warszawie (+48 22 634 37 74) lub w Białymstoku (+48 85 744 77 00). Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną ok. 3-5 dni. Nasienie uzyskuje się drogą masturbacji. Można je oddać w placówce, w której przeprowadza się badanie lub w domu. Należy jednak pamiętać, że nasienie oddane poza kliniką (do pojemniczka), powinno być przechowywane w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i dostarczone do laboratorium w ciągu około 30 minut. Jeśli oprócz badania nasienia robiony jest posiew, pojemniczek musi być sterylny i powinno się zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Czas oczekiwania na otrzymany wynik wynosi około 3 godzin. Badanie skierowane jest do wszystkich mężczyzn w wieku prokreacyjnym.
Kampania społeczna „Płodny Polak” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi młodych, nieposiadających jeszcze dzieci mężczyzn, na kwestie związane z rosnącą liczbą zaburzeń płodności wśród Polaków. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml. ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln/ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi. Z tego powodu istotne staje się podejmowanie inicjatyw edukujących społeczeństwo na temat unikania przez mężczyzn negatywnego wpływu współczesnego stylu życia na płodność.
Kampania organizowana jest przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym embriologa klinicznego Piotra Pietrewicza, członka Europejskiego Stowarzyszenia Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) pod patronatami Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Ambasadorką akcji została Natalia Siwiec.
Szkoda, że niektórzy mężczyźni sie takich badań krempują…