Odpowiednie przygotowanie do badań laboratoryjnych może mieć duży wpływ na jakość uzyskanego wyniku. Czynniki, które mogą go determinować to spożyte przez nas posiłki, wysiłek fizyczny, stres, a także cykl miesięczny. Dlatego przed pójściem do punktu pobrań warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowania do badań laboratoryjnych. Niektóre z nich muszą być wykonane w ściśle określonych godzinach. Jakie są najważniejsze zasady? Podpowiadamy.
Badania laboratoryjne a dieta i godzina pobrania krwi
Prowadzenie ciąży w Pruszkowie umożliwia wykonanie badań laboratoryjnych w placówce lekarskiej. Aby jednak dobrze przygotować się do pobrania krwi, warto pamiętać, że część substancji wydzielanych jest w naszym organizmie w zależności od pory dnia, emocji czy wysiłku fizycznego. Dlatego też zaleca się, aby zgłosić się do punktu między 7:00 a 10:00.
Powinniśmy być na czczo, co w tych godzinach jest znacznie łatwiejsze do osiągnięcia. Przerwa od spożywania posiłków powinna wynosić minimum 12 godzin, a ostatni z nich musi być lekki i nie zabierać nabiału. Jeżeli niewystarczająco długo będziemy się głodzić, wówczas wyniki niektórych parametrów mogą zostać niepoprawnie uzyskane.
Dotyczy to zwłaszcza: glukozy, kreatyniny, moczniku, sodu, bilirubiny, ALAT, AspAT, ale również cholesterolu, poziomu trójglicerydów, a także standardowej morfologii. W dniu badania nie powinno pić się czarnej kawy, ponieważ wpływa na równowagę hormonalną, stężenie glukozy i kwasów żółciowych.
Badania laboratoryjne a wysiłek fizyczny
Dzień przed wykonywaniem badań laboratoryjnych powinniśmy prowadzić normalny tryb życia. Jednak wysiłek fizyczny bezpośrednio przed pobraniem krwi może spowodować, że stężenie substancji takich jak glukoza czy trójglicerydy, a także enzymy obecne w komórkach mięśni takie jak: LDH czy AspAT, a nawet OB zostaną oznaczone nieprawidłowo. Na wynik badań może mieć również wpływ stres. Dotyczy to zwłaszcza hormonów takich jak: prolaktyna, TSH, insulina i kortyzol.