niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Badania laboratoryjne — jak się do nich przygotować?

Badania laboratoryjne — jak się do nich przygotować?

Odpowiednie przygotowanie do badań laboratoryjnych może mieć duży wpływ na jakość uzyskanego wyniku. Czynniki, które mogą go determinować to spożyte przez nas posiłki, wysiłek fizyczny, stres, a także cykl miesięczny. Dlatego przed pójściem do punktu pobrań warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowania do badań laboratoryjnych. Niektóre z nich muszą być wykonane w ściśle określonych godzinach. Jakie są najważniejsze zasady? Podpowiadamy. 

Badania laboratoryjne a dieta i godzina pobrania krwi

Prowadzenie ciąży w Pruszkowie umożliwia wykonanie badań laboratoryjnych w placówce lekarskiej. Aby jednak dobrze przygotować się do pobrania krwi, warto pamiętać, że część substancji wydzielanych jest w naszym organizmie w zależności od pory dnia, emocji czy wysiłku fizycznego. Dlatego też zaleca się, aby zgłosić się do punktu między 7:00 a 10:00.

Powinniśmy być na czczo, co w tych godzinach jest znacznie łatwiejsze do osiągnięcia. Przerwa od spożywania posiłków powinna wynosić minimum 12 godzin, a ostatni z nich musi być lekki i nie zabierać nabiału. Jeżeli niewystarczająco długo będziemy się głodzić, wówczas wyniki niektórych parametrów mogą zostać niepoprawnie uzyskane.

Dotyczy to zwłaszcza: glukozy, kreatyniny, moczniku, sodu, bilirubiny, ALAT, AspAT, ale również cholesterolu, poziomu trójglicerydów, a także standardowej morfologii. W dniu badania nie powinno pić się czarnej kawy, ponieważ wpływa na równowagę hormonalną, stężenie glukozy i kwasów żółciowych.

Badania laboratoryjne a wysiłek fizyczny

Dzień przed wykonywaniem badań laboratoryjnych powinniśmy prowadzić normalny tryb życia. Jednak wysiłek fizyczny bezpośrednio przed pobraniem krwi może spowodować, że stężenie substancji takich jak glukoza czy trójglicerydy, a także enzymy obecne w komórkach mięśni takie jak: LDH czy AspAT, a nawet OB zostaną oznaczone nieprawidłowo. Na wynik badań może mieć również wpływ stres. Dotyczy to zwłaszcza hormonów takich jak: prolaktyna, TSH, insulina i kortyzol.

 

Dodaj komentarz