sobota, 12 października, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Kryzys wieku średniego – jak sobie radzić?

Kryzys wieku średniego – jak sobie radzić?

Kryzys wieku średniego w większości przypadków dotyka mężczyzn. Polega na tak zwanej manifestacji drugiej młodości i może objawić się między 35 i 45 rokiem życia. Jest on szczególnie uciążliwy zwłaszcza dla bliskich i może doprowadzić do zachwiania relacji w związku. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Jakie ma objawy kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego objawia się najczęściej skłonnością do całkiem nietypowych i mało racjonalnych działań. Osoba, którą dobrze znamy zaczyna wykazywać zupełnie inne zachowania, które są całkowicie do niej niepodobne. Mogą pojawić się także zmienne nastroje, poszukiwanie nowych celów w życiu i pragnienie ucieczki od normalności. Może zaistnieć także nieodparta chęć sięgania po używki. Pojawia się także uczucie osamotnienia i chęć sięgania po nowe rzeczy i doznania, często niebezpieczne i szkodliwe.

Jak pokonać kryzys wieku średniego?

Konsekwencje z zachowań wynikających z kryzysu wieku średniego mogą mieć poważne następstwa. Dlatego nie należy bagatelizować objawów i w żadnym przypadku wyśmiewać czynów osoby, która zaczyna zachowywać się w sposób irracjonalny, niezgodny ze swoim wiekiem. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zrozumienie i wsparcie bliskich, w tym partnera.

Wśród zagrożeń związanych z kryzysem wieku średniego należy wymienić ryzyko pojawienia się depresji, brak akceptacji samego siebie i tego co osiągnęło się w życiu, a także nadszarpnięte zaufanie wśród bliskich, łącznie z rozpadem wieloletniego związku. Mogą pojawić się także niebezpieczne nałogi takie jak na przykład hazard lub sięganie po alkohol.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji w wielu przypadkach nieodzowna okazuje się pomoc specjalisty. Ważna jest przede wszystkim kompleksowa diagnoza, która wykluczy inne dolegliwości i stany psychiczne. Dobry psycholog online potrafi wdrożyć kompleksową terapię, która pozwoli uniknąć poważniejszych następstw. Szczególnie skuteczne okazują się zwłaszcza sesje dla par, a więc przy bezpośrednim wsparciu najbliższej osoby.

Dodaj komentarz