piątek, 17 stycznia, 2025
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Leczenie wad zgryzu – o czym mowa w praktyce?

Leczenie wad zgryzu – o czym mowa w praktyce?

Leczenie wad zgryzu z każdym rokiem staje się coraz łatwiejsze. Technologia dentystyczna wykonała duży krok naprzód, aby umilić pacjentom czas spędzony podczas leczenia. Jak wygląda to jednak w praktyce? Jakie są rodzaje wad i jak można je leczyć?

Protetyka stomatologiczna – czym jest wada zgryzu?

Wszelkie usługi ortodontyczne w Olsztynie rozwijają się coraz szybciej, jednak pacjentów z wadami zgryzu ciągle przybywa. Wadą zgryzu można określić nieprawidłową budowę szczęki, która utrudnia naturalne czynności jamy ustnej. Może powodować trudności w jedzeniu czy oddychaniu, w zaawansowanym stadium nawet w oddychaniu.

Najczęściej pojawia się już w okresie dzieciństwa i już wtedy dobrze jest podjąć pierwsze kroki w celu zapobiegnięcia ewentualnym komplikacjom. Jak wynika z badań z powodu wad zgryzu cierpi ponad 90% Polaków.

Rodzaje wad zgryzu

Każdy przypadek jest określany indywidualnie, jednak jest kilka wad zgryzu, które są najbardziej popularne. Tyłozgryz jest najczęściej występującą wadą zgryzu. Dolny łuk zębowy jest przesunięty do tyłu górnego. Zęby przednie nie stykają się, a w nasilonej postaci górne siekacze mogą być skierowane w stronę górnej wargi. Kolejnym typem jest zgryz głęboki. W tym przypadku górne zęby mocno zachodzą na zęby dolne.. Przodozgryz objawia się zachodzeniem dolnego łuku zębowego na górny. Widocznie wysuwa się wtedy broda oraz dolna warga.

Leczenie wad zgryzu

Nieprawidłowy zgryz można wyleczyć na kilka sposobów. Najmniej kosztowna jest mizoterapia, czyli ćwiczenie mięśni mimicznych i narządu żucia. Drugim, najbardziej popularnym podejściem jest aparat ortodontyczny. W tym przypadku potrzebny jest gipsowy odlew szczęki oraz zdjęcie RTG zębów. W dalszej kolejności dobierany jest aparat odpowiedni do anatomii szczęki oraz ewentualnego budżetu Pacjenta.

Aparat stały mocuje jest na około dwa lata, natomiast aparat ruchomy zakłada się zazwyczaj na kilka godzin w ciągu dnia. W skrajnych przypadkach potrzebna jest pomoc chirurga twarzowo-szczękowego.

Dodaj komentarz