niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Bóle kręgosłupa – przyczyny i leczenie

Bóle kręgosłupa – przyczyny i leczenie

bol kregoslupa

Ból kręgosłupa to jeden z powszechnych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Do jego powstania przyczynia się często niezdrowy styl życia: długie siedzenie przed komputerem, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Inne przyczyny mogą być związane z urazem, wiekiem lub poważną chorobą. Jak zatem rozpoznać objawy i kiedy podjąć się leczenia? Podpowiadamy.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Najczęściej bóle kręgosłupa w Płocku jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości zwiększa chociażby brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca przy komputerze, a także nadwaga lub otyłość. Postępowanie bólu dzieje się także poprzez przyjmowanie nieprawidłowej pozycji np. podczas siedzenia lub snu, częste noszenie butów na wysokim obcasie, a nawet stres prowadzący do stałego podwyższenia napięcia mięśniowego.

Czasami ból kręgosłupa związany jest z wrodzonymi wadami lub naturalną predyspozycją chociażby ze względu na budowę anatomiczną kobiety są narażone na ból kręgosłupa lędźwiowego bardziej niż mężczyźni. Wśród innych przyczyn bólu wymienić można wymienić stwardnienie rozsiane w Płocku, urazy, procesy zapalne, degeneracyjne i zwyrodnieniowe.

Jak leczyć bóle kręgosłupa?

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego lub innego odcinka kręgosłupa? Pierwszym wyborem najczęściej są leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Są to przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne na bazie naproksenu, ketoprofenu, diklofenaku czy meloksykamu. Do wyboru mamy zarówno środki doustne, jak i maści oraz żele do stosowania zewnętrznego. Wartymi rozważenia rozwiązaniami są także termoterapia za pomocą ciepłych i zimnych okładów oraz fizjoterapia obejmująca masaże, specjalnie dobrane ćwiczenia oraz kinezyterapię.

Możemy też zastosować domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego np. gorącą kąpiel, okłady z octu jabłkowego lub kompres z ciepłego ryżu. Dużą ulgę przyniosą nam wykonywane samodzielnie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego – należy jednak zachować ostrożność i trzymać się ściśle zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz