piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Badania EEG – w jakim celu się je wykonuje?

Badania EEG – w jakim celu się je wykonuje?

EEG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu. Polega na umieszczeniu na głowie elektrod, które rejestrują pracę i aktywność mózgu. W jakim celu wykonuje się to badanie? Jak należy się do niego przygotować?

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG to bardzo przydatne narzędzie diagnostyczne. Pozwala na zapisanie czynności elektrycznej kory mózgu. Badania EEG w Kielcach są pomocne w rozpoznawaniu wielu zaburzeń neurologicznych. Pomagają wykryć patologie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalograf pozwala zarejestrować fale mózgowe, poprzez nałożenie na głowę 19 elektrod, które mierzą aktywność komórek nerwowych, budujących korę mózgu.

Badanie EEG może być przeprowadzone, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowej czynności ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszym wskazaniem do badania jest diagnostyka padaczki czy uciążliwych problemów ze snem. Badanie wykonuje się także, w celu oceny stanu pacjentów, u których doszło do urazów czaszkowo-mózgowych. Również częste bóle głowy czy jakościowe zaburzenia świadomości są wskazaniem do przeprowadzenia tego badania.

W jakim celu przeprowadza się badanie EEG u dzieci?

Badanie EEG przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku najmłodszych wskazaniem do badania jest podejrzenie padaczki, a także sytuacje poważnych problemów z nauką czy koncentracją. Opóźniony rozwój psychoruchowy czy zaburzenia wymowy mogą być wskazaniem do przeprowadzenia badania aktywności kory mózgu. Dzięki temu badaniu terapia dla dzieci jąkających się w Kielcach może być jeszcze bardziej skuteczna i przynieść szybkie rezultaty. Badanie wiążę się z dużym stresem dla dzieci, dlatego jej przeprowadzenie jest zdecydowanie trudniejsze. Zaleca się, aby przeprowadzać je u dzieci powyżej 5. roku życia. Wówczas przeprowadza się je w czuwaniu. W przypadku młodszych dzieci, elektroencefalografię wykonuje się we śnie. Jeśli dziecko ma problem z ADHD lub ADD czy zaburzenia ze spektrum autyzmu, należy taki fakt zgłosić w momencie zapisu na badanie.

Dodaj komentarz