Mężczyźni – podobnie zresztą jak kobiety – wykazują się skłonnością do zapadania w choroby, które są charakterystyczne dla ich płci. Mogą to być także choroby „obupłciowe”, ale występujące często u męskiej części świata. O jakich chorobach i schorzeniach mowa?
Kompendium męskich chorób – dobrą informacją jest bez wątpienia fakt, iż statystyki wyraźnie pokazują, że mężczyźni coraz chętniej i z większą częstotliwością wykonują badania profilaktyczne. Do ideału oczywiście wciąż daleko, ale widać wyraźną zmianę – głównie pokoleniową. Do najbardziej charakterystycznych chorób, które dotykają mężczyzn należy bez wątpienia łagodny przerost gruczołu krokowego, z którym zmaga się w Polsce około dwa miliony mężczyzn – głównie w wieku powyżej 40 roku życia, z dużym naciskiem na roczniki 60+. Spostrzeżenie jakichkolwiek niepokojących zmian podczas oddawania moczu powinno być pierwszym sygnałem, że coś w organizmie się dzieje. W takim wypadku warto, a właściwie trzeba wybrać się do urologa.
Do najczęściej występujących chorób, które dotykają męską część społeczeństwa można wymienić takiej jednostki chorobowe i schorzeniowe jak: wodniak jądra, choroby odbytu – w tym najczęściej występujące żylaki odbytu, na które mężczyźni są narażeni w większym stopniu niż kobiety; wymieniony wcześniej łagodny rozrost prostaty, chlamydia, bezdech senny, rak płuca czy rak prostaty. Bez względu na typ choroby czy schorzenia, ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian chorobowych. Właśnie dlatego tak dużo mówi i pisze się o badaniach profilaktycznych, które mają odpowiednio wcześnie wykryć zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.
Mój mąż bardzo często „umiera” na katar 😀