środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Artykuł o tym, że dezynfekcja jest ważna i jak dezynfekować

Artykuł o tym, że dezynfekcja jest ważna i jak dezynfekować

Na każdej powierzchni, którą dotykamy, w tym również na naszej skórze żyje i rozwija się wiele różnego rodzaju drobnoustrojów.

Nie wszystkie z nich mają oczywiście negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czasem jednak, wystarczy drobne uszkodzenie skóry by te niegroźne z pozoru bakterie wniknęły w głąb naszego ciała i zaczęły przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób. Właśnie dlatego odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja ma ogromne znaczenie. Dotyczy to zarówno ciał pacjentów, personelu medycznego, jak i sprzętów oraz mebli, z których korzystamy.

Sprawdźmy więc co warto wiedzieć o prawidłowej dezynfekcji.

Rola dezynfekcji

Dezynfekcja, nazywana również odkażaniem to szereg działań, które mają na celu wyeliminowanie obecności praktycznie 99,9% drobnoustrojów, które znajdować się mogą zarówno na ciele człowieka, jak i na powierzchniach, sprzętach lub narzędziach kosmetycznych i lekarskich. Rolą dezynfekcji jest zmniejszenie ryzyka zakażenia bakteryjnego lub infekcji wirusowej.

Odkażanie skóry

Jednym z rodzajów dezynfekcji jest odkażanie skóry. W zależności od tego z jakim problemem mamy do czynienia możemy robić to na wiele różnych sposobów. W przypadku osób, których ciągłość skóry nie jest przerwana – dobrym pomysłem jest odkażanie skóry za pomocą nasączonych alkoholem gazików. To bardzo skuteczna metoda. Nie sprawdzi się jednak w przypadku zranień. Alkohol nie tylko dodatkowo podrażnia, ale również powoduje wysuszenie rany co może utrudnić jej gojenie. W takim przypadku warto postawić na srebro koloidalne oraz dichlorowodorek octenidyny.

Przypomnijmy również, że o dezynfekcji rąk powinien pamiętać personel medyczny. W tym celu najlepiej używać specjalnych płynów oraz mydeł antybakteryjnych o odpowiednim składzie.

Dezynfekcja mebli i powierzchni

Sama dezynfekcja skóry pacjenta to za mało, by można było zapewnić mu bezpieczeństwo. Prowadząc gabinet medyczny lub placówkę musimy troszczyć się także o dezynfekowanie mebli i powierzchni. W tym celu dobrze jest wykorzystać specjalistyczne środki w sprayu, które ułatwiają dokładne sprzątanie a przy tym zabijają mikroby. Dezynfekować pomieszczenia możemy również za pomocą lamp UV. Nie da się jednak ukryć, że jest to nieco bardziej kosztowne rozwiązanie.

Sprzęty medyczne i kosmetyczne

Sterylne powinny być również wszystkie akcesoria medyczne oraz kosmetyczne, z których korzystamy. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jednorazowych przyborów. Czasem jednak jest to zwyczajnie niemożliwe. W takim przypadku powinniśmy wyposażyć się w sterylizator, który skutecznie zabija zarazki za pomocą wysokich temperatur. W takim urządzeniu możemy dezynfekować np. metalowe narzędzia.

Podsumowując, dezynfekcja jest najprostszym a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na uchronienie pacjentów przed groźnymi infekcjami i problemami jakie mogą powodować. Warto więc o tym pamiętać. Tym bardziej, że zakup środków odkażających nie musi wcale wiązać się z wysokimi cenami. Wystarczy odwiedzić stronę http://hurtowniamedyczna.com.pl/ by przekonać się, że o bezpieczeństwo innych możemy troszczyć się w prosty i niedrogi sposób.

Dodaj komentarz