niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Slider > Seks częstą przyczyną infekcji?

Seks częstą przyczyną infekcji?

Polki potrafią cieszyć się seksem. Jak wskazują dane, 67% kobiet[i] jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego i czerpie z niego przyjemność nawet kilka razy w tygodniu. Aktywność w życiu intymnym to źródło radości, które może być jednak przyczyną problemów zdrowotnych. Blisko 75% dolegliwości związanych z infekcją dolnych dróg moczowych u kobiet zaczyna się bowiem w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku płciowego[ii].

Zdawać by się mogło, że choroby przenoszone drogą płciową to jedyna bolączka osób aktywnych seksualnie. W opinii wielu lekarzy rodzinnych oraz ginekologów, problemem może być także zapalenie układu moczowego (ZUM), które częściej przytrafia się kobietom. Na szczęście nie musimy skazywać się na pełną abstynencję seksualną. Na rynku aptek dostępne są leki bez recepty np. neoFuragina, które w razie rozwinięcia się infekcji w obrębie dróg moczowych zwalczają przyczyny dolegliwości i przynoszą ulgę już w trakcie pierwszego dnia stosowania.

Kobiety, zwłaszcza aktywne seksualnie, są szczególnie narażone na zakażenia dróg moczowych. Dominującym czynnikiem etiologicznym ZUM są bakterie Escherichia coli (przyczyna infekcji w 70-95% przypadków[iii]), naturalnie bytujące w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, w przedsionku pochwy oraz okolicy podnapletkowej penisa. Jeśli drobnoustroje te występują w naturalnych dla siebie miejscach, nie zagrażają zdrowiu, jednak gdy przeniosą się do cewki moczowej, mogą wywołać stan chorobowy.

Do bakteryjnego zakażenia układu moczowego dochodzi w znacznej mierze drogą wstępującą tj. przez mechaniczne przeniesienie drobnoustrojów w trakcie stosunku seksualnego lub w wyniku złych nawyków w higienie intymnej.

W przypadku kobiet ryzyko nadkażenia dróg moczowych, jałowych w prawidłowych warunkach, jest zwiększone ze względu na budowę anatomiczną. Z jednej strony kobieca cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, z drugiej zaś ujście cewki znajduje się w sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytnicy.

Nie dziwi więc, że tak duża część dolegliwości układu moczowego u kobiet zaczyna się w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku płciowego. Zbliżenia intymne nie tylko sprzyjają mechanicznemu przeniesieniu bakterii do cewki moczowej, ale często powodują mikrourazy, które ułatwiają wnikanie czynników chorobotwórczych do organizmu. Używanie zbyt silnie działających środków myjących, a nawet płynów plemnikobójczych i preparatów nawilżających może również naruszyć śluzówkę układu moczowego.

Warto pamiętać, że jeśli metody zachowawcze okażą się niewystarczające, możemy sięgnąć po preparaty, które są w stanie pomóc nam w chorobie, jeszcze zanim udamy się do lekarza. Leki zawierające furaginę, np. neoFuragina, przynoszą szybką pomoc oraz ulgę w infekcji. Jak pokazują badania konsumenckie, prawie 90% osób, które użyły leku neoFuragina w przypadku wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych, było zadowolonych z efektów leczenia[iv]. Co istotne, 76% z badanych zauważyło znaczącą poprawę już po pierwszym dniu stosowania leku[v]. Substancja aktywna zawarta w leku neoFuragina hamuje namnażanie wielu szczepów bakteryjnych w obrębie dolnych dróg moczowych, dzięki czemu skutecznie usuwa źródło zakażenia i przykrych objawów.

Chociaż efekty działania preparatu odczuwalne są już od pierwszego dnia stosowania, zaleca się, aby przyjmować go 7-10 dni. Istotne jest, aby pamiętać, że popularne ziołowe suplementy diety oraz preparaty żurawinowe są w stanie złagodzić objawy ZUM, jednak nie usuną bakteryjnych przyczyn infekcji. Niewłaściwe leczenie lub zbagatelizowanie dolegliwości dolnych dróg moczowych może prowadzić do ostrego zakażenia układu moczowego lub poważnych schorzeń nerek.

Aby móc cieszyć się życiem seksualnym bez częstego narażania się na przykre dolegliwości ZUM, należy pamiętać o kilku zasadach. Okolice intymne powinny być utrzymywane w czystości, do codziennej higieny należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym odczynie pH. Najlepiej, aby od razu po stosunku opróżnić pęcherz. Pozwala to na wypłukanie drobnoustrojów, które dostały się do dróg moczowych. Przed stosunkiem, jak i na co dzień, warto pamiętać, że picie dużej ilości płynów zapewnia właściwą pracę układu moczowego oraz samooczyszczanie dróg moczowych. Dodatkowo po załatwieniu potrzeby fizjologicznej miejsca intymne powinny być wycierane w kierunku odbytu, a nie na odwrót.

Informacje nt. produktu: neoFuragina, 50 mg, tabletki. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka zawiera 50 mg furaginy (Furaginum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza 18,80 mg, sacharoza 10,00 mg. Wskazania do stosowania: Zakażenie dolnych dróg moczowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne nitrofuranu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W pierwszym trymestrze ciąży. W okresie donoszonej ciąży (od 38. tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u noworodka. U dzieci
i młodzieży. Niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy). Rozpoznana polineuropatia, np. cukrzycowa. Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

neoFuragina jest lekiem bez recepty, dostępnym w formie tabletek.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


 

neoFURAGINA 30 tabl reflex en face

Sugerowana cena dla pacjenta: 14,20 PLN


 [i] „Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011”, badanie zrealizowane w 2011 roku przez TNS OBOP
w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.
[ii] L. E. Nicolle, G. K. Harding, J. Preiksaitis, A. R. Ronald., The association of urinary tract infection with sexual intercourse, J Infect Dis., 1982 Nov; 146(5):579-83.
[iii] Andrzej Kupilas, Zakażenia układu moczowego u kobiet, Przegląd Urologiczny 2013/5 (81).
[iv] IPSOS Marketing for Teva, neoFuragina claims Report from quantitative study, January 2015.
[v] IPSOS Marketing for Teva, neoFuragina claims Report from quantitative study, January 2015.

4 thoughts on “Seks częstą przyczyną infekcji?

  1. ja po seksie mam bardzo często zapalenie pęcherza, lekarz powiedziała, że warto więc przed stosunkiem wypić szklankę wody, żeby po nim móc oddać mocz i tym samym wypłukać bakterie

Dodaj komentarz