Tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywy to dwie najpopularniejsze metody antykoncepcji, które zna każdy. Jednak na rynku dostępnych jest wiele innych środków antykoncepcyjnych, o których wie nieznaczna część społeczeństwa, ze względu na niedostateczną edukację w tym zakresie. Przedstawiamy cztery mniej popularne środki antykoncepcyjne.
Zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z bardziej skutecznych form antykoncepcji dla kobiet. Jest odpowiednia dla wszystkich tych, którym zdarza się zapomnieć o wzięciu tabletki na czas. Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają w sobie hormon o nazwie progesteron, który powoduje zatrzymanie płodności kobiety. Czas działania jednego zastrzyka wynosi mniej więcej 14 tygodni. A cały cykl wykonuje się mniej więcej co 3-4 miesiące. Ta metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla kobiet karmiących piersią, ponieważ nie zawiera estrogenu (czyli hormonu blokującego laktację).
Krążki dopochwowe
Krążki dopochwowe (inaczej też ringi dopochwowe) są kolejną mniej popularną metoda antykoncepcji.
Krążek zawiera dwa składniki aktywne:
- etynyloestradiol,
- etonogestrel.
Działanie krążków polega na tym, że hormony te powoli uwalniają się do krwioobiegu i hamują owulację. Zakłada się je raz w miesiącu, na czas trzech tygodni. Po tym czasie zdejmuje się krążek i wówczas powinna wystąpić miesiączka. Podobnie jak w przypadku zastrzyków antykoncepcyjnych plusem krążków dopochwowych jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym zażywaniu tabletki. Ceny krążków dopochwowych są nieco wyższe od cen tabletek antykoncepcyjnych – można je np. kupić w opakowaniu po 3 sztuki, które starczy na 3 miesiące i kosztuje 120 zł.
Wazektomia
WBS, czyli Wazektomia Bez Skalpela to metoda antykoncepcji dla mężczyzn, o której wciąż nie jest zbyt głośno. Jest to bezpieczna, bardzo prosta i skuteczna metoda antykoncepcji, która polega na zablokowaniu przepływu plemników przez nasieniowód. Po zabiegu wazektomii mężczyzna prowadzi normalne życie seksualne, a zabieg w żaden sposób nie wpływa na doznania podczas seksu, orgazmy i wytryski. Zabieg WBS polega na tym, że urolog za pomocą specjalnego narzędzia delikatnie chwyta znieczuloną skórę moszny i rozdziela ją. Zabieg ten nie wymaga zakładania szwów, a po kilku dniach można wrócić do normalnych aktywności. W Polsce wazektomia jest całkowicie legalna.
Kapturek naszyjkowy
Kapturek naszyjkowy to jedna z mechanicznych metod antykoncepcji dla kobiet. Ich bezwzględnym atutem jest to, że ich działanie nie opiera się na uwalnianiu hormonów. Jest to więc idealne rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą, bądź z różnych przyczyn nie mogą ingerować w gospodarkę hormonalną. Kapturki naszyjkowe działają w podobny sposób do prezerwatywy, tzn. blokują przedostawanie się plemników do dróg rodnych kobiety. Umieszcza się je głęboko wewnątrz pochwy, mniej więcej na 6 godzin przed stosunkiem. Natomiast ze zdjęciem kapturka należy odczekać około 8 godzin po seksie, aby zmniejszyć ryzyko opóźnionego zapłodnienia.