wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Bioniczna ręka – o czym mowa w praktyce?

Bioniczna ręka – o czym mowa w praktyce?

sztuczna reka

Udoskonalanie protez różnych części ciała ciągle trwa. Bioniczna ręka przechodzi przeobrażenia, aby zapewnić użytkownikom jeszcze większy komfort.

Kiedy powstała bioniczna ręka?

Bioniczna ręka została opracowana przez specjalistów z Uniwersytetu w Göteborgu, Akademii Sahlgrenska i firmy Integrum AB. Prace zostały wstępnie zakończone w 2013 roku, kiedy udało się stworzyć połączenie kończyny powyżej łokcia. Sterowana elektrycznie ręka to przełom w dziedzinie implantologii.

Proteza na rękę w tak nowoczesnym wydaniu ma pełną sprawność w zakresie przenoszenia nawet tak delikatnych przedmiotów, takimi są jajka. Jest w stanie łapać rzucane rzeczy, jak i wykonywać wiele prac. Specjaliści zadbali, aby proteza kończyny górnej wyróżniała się żywotnością oraz bezawaryjnością.

Jak działa bioniczna proteza na rękę?

Zasada działania protezy kończyn górnych jest bardzo prosta. Opiera się na odbieraniu odpowiednich impulsów pobieranych z mózgu do rdzenia kręgowego, skąd przekazywane są do mięśni. Pozwala to na świadome działanie bionicznej ręki i pełną kompatybilność z potrzebami użytkownika. Taki efekt udaje się uzyskać poprzez nałożenie na kikut mankietu z odpowiednimi elektrodami.

Bioniczna proteza na rękę działa w bardzo prosty sposób, ale oczywiście ma również pewne ograniczenia, z których użytkownik musi zdawać sobie sprawę. Niezbędna jest pełna rehabilitacja, aby uzyskać sprawność na satysfakcjonującym poziomie. Specjaliści dołączają do protez specjalne końcówki wymienne, które należy stosować przy wykonywaniu określonych czynności.

Czy bioniczna ręka jest dostępna w Polsce?

W Polsce trwają kliniczne testy nad wykorzystaniem bionicznej ręki w protetyce kończyn górnych. Część osób już może z nich korzystać. Ciągły rozwój powoduje, że proteza na rękę jest cały czas udoskonalana, wprowadzane jest m.in. sterowanie głosowe. Niestety zakup protezy nie jest refundowany.

Nowoczesne protezy rąk, z którymi mamy obecnie do czynienia zmieniają życie osób niepełnosprawnych. Gwarantują pełną sprawność i niezależność.

Dodaj komentarz