Badanie kału na pasożyty to proste i bezbolesne badanie, które może dać wyraźny sygnał co do niepokojących objawów. Dzięki nim można się dowiedzieć, czy w układzie pokarmowym nie pojawiają się niepożądane mikroorganizmy. Szczególnie często takie przykre przypadki dotykają dzieci. Przy jakich objawach warto wykonać takie badanie?
Pasożyty jelitowe a badania
Badanie na pasożyty pozwalają potwierdzić ich obecność w układzie pokarmowym dziecka. Niezwykle istotnymi testami powinny być badania na owsiki. To one bardzo często pojawiają się u maluchów. Innymi pasożytami, z jakimi można się spotkać to tasiemiec czy glista ludzka. W kale dziecka można odnaleźć także jaja pasożytów lub ich fragmenty. Jak najszybsze wykonanie badania kału pozwoli na sprawne rozpoznanie rodzaju pasożyta, a w dalszej części również odpowiedniego leczenia.
Wskazania do badań
Najczęstszymi objawami, które powinny skłonić do wykonania badań, są dolegliwości żołądkowo-jelitowe dziecka. Objawiają się brakiem apetytu lub wręcz przeciwnie – wilczym głodem, mogą także wystąpić zaburzenia trawienia, nudności, a nawet gwałtowny spadek masy ciała. Takim objawom towarzyszą często alergie, wysypki lub świąd skórny. Zaniepokoić powinny również problemy z łatwym zasypianiem i pobudki w ciągu nocy. Szczególnie w przypadku dzieci pojawia się silna ochota na coś słodkiego. W takim przypadku jak najszybciej należy zaprowadzić swojego malucha do lekarza.
Badanie kału – diagnostyka
Gdy zostanie podjęta decyzja o wykonaniu badania, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Należy zaopatrzyć się w przynajmniej trzy pojemniczki na próbki kału, ze względu na trzykrotne powtórzenie badania. Taki zestaw składa się także ze szpatułki, która ułatwi dozowanie ilości pobieranego materiału. Zamknięte próbki można przechować w lodówce, jednak zaleca się jak najszybsze przekazanie pojemników do analizy laboratoryjnej.
Badanie kału dziecka na pasożyty można również przeprowadzić za pomocą pieluchy. Ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej po wypróżnieniu i równie szybko dostarczyć próbki we wskazane przez lekarza miejsce.