niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Operacje przepuklin brzusznych – co warto o nich wiedzieć?

Operacje przepuklin brzusznych – co warto o nich wiedzieć?

Przepuklina brzuszna to dolegliwość, która może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort naszego funkcjonowania. Absolutnie nie należy jej lekceważyć. Czym jest przepuklina brzuszna i jakie daje objawy? Jak wygląda zabieg jej usunięcia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

Czym jest przepuklina brzuszna i jakie daje objawy?

Mianem przepukliny określamy patologiczne przemieszczenie zawartości jamy brzusznej w miejscu o obniżonej oporności. Najczęściej występującym rodzajem przepuklin są właśnie przepukliny jamy brzusznej. Ten rodzaj przepukliny może być wrodzony lub nabyty. Na jej nabycie narażone są szczególnie osoby, u których występuje nadmierne ciśnienie w jamie brzusznej. Do powstania przepukliny brzusznej mogą przyczynić się także takie czynniki jak palenie tytoniu, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub uraz jamy brzusznej.

W początkowej fazie przepuklina brzuszna nie daje żadnych objawów oraz jest niewidoczna. Z czasem może pojawić się pobolewanie oraz dyskomfort, a także jej uwypuklenie. Wtedy też można ją odprowadzić, jednak nie oznacza to braku konieczności leczenia. Z przepukliną należy udać się lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje do chirurga. Więcej informacji na ten temat znaleźć można, klikając we frazę operacje przepuklin brzusznych.

Jak wygląda operacja przepukliny brzusznej?

Zabieg ten wykonywany jest na znieczuleniu ogólnym. Wymaga on wykonania cięcia, które pozwoli dostać się chirurgowi do jamy brzusznej. Zadaniem lekarza jest nacięcie worka przepuklinowego w taki sposób, aby uwolnić związane narządy. Następnie zdrowe tkanki zszywane oraz wzmacniane specjalną siatką, która zapobiega nawrotowi dolegliwości. Na koniec pozostaje zszycie tkanki skórnej i założenie opatrunku.

Operacja przeprowadzana jest po konsultacji oraz przejściu koniecznych badań. Zaleca się, aby na tydzień przed zabiegiem odstawić środki przeciwkrzepliwe oraz przeciwbólowe. Wśród przeciwwskazań do wykonania operacji wskazuje się m.in. choroby niedokrwienne serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia lub cukrzycę. Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną chirurgią plastyczną, konieczne sprawdź także frazę plastyka przegrody nosa w Częstochowie.

Dodaj komentarz