niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Transport sanitarny – na czym polega?

Transport sanitarny – na czym polega?

sanitarny transport

Transport sanitarny umożliwia przewóz osób chorych lub posiadających problemy z poruszaniem się. Pozwala on na odbycie wizyty lub przewiezienie pacjenta na wymagane leczenie. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i kto może z niego korzystać.

Dla kogo jest transport sanitarny?

Pacjenci mogą być w różnym stanie. Dla niektórych poruszanie się nie stanowi problemu, ponieważ posiadają wsparcie bliskich osób. Inni nie mają takiej możliwości. Dla takich osób przeznaczony jest transport medyczny. Transport sanitarny w Zielonej Górze pozwala szybko i bezpiecznie przetransportować chorą osobę z miejsca zamieszkania do ośrodka zdrowia lub między dwoma placówkami medycznymi. Samochody są wyposażone w odpowiednie sprzęty, pozwalające zapewnić bezpieczną podróż. W zależności od stanu zdrowia pacjenta transport może być bezpłatny, częściowo płatny lub pełnopłatny. Zasady rozliczania transportu są ściśle określone przez NFZ. 

Jakie są rodzaje transportów medycznych?

W transporcie medycznym istnieje kilka możliwości. Transport sanitarny to przewóz osób, które są po zabiegach lub mają trudności w poruszaniu się, a zapewnione musi być dalsze leczenie w innej placówce. Transport medyczny z lekarzem w Zielonej Górze i każdym innym mieście odbywa się z udziałem lekarza lub ratownika. W samochodzie dostępny jest niezbędny sprzęt i aparatura medyczna. Tego rodzaju transport przeznaczony jest dla osób, których stan zdrowia wymaga monitorowania i ewentualnego podjęcia działania przez lekarza. Transport międzynarodowy zapewnia dowóz pacjenta na leczenie w innym kraju. Zazwyczaj samochody do przewozu osób chorych posiadają odpowiednie oznaczenia, umożliwiając identyfikacje transportu. Litera „S” to tzw. karetka specjalistyczna, w której znajduje się aparatura umożliwiająca podtrzymanie funkcji życiowych, a jednym z członków załogi jest lekarz. Litera „P” oznacza karetkę podstawową, która zazwyczaj wysyłana jest do zgłoszeń niewymagających ratowania życia. ” T” oznacza karetkę transportową, którą odbywa się przewóz pacjentów na badania lub do miejsca zamieszkania. 

Dodaj komentarz