Kolagen jest ważnym elementem wchodzącym w skład naszych tkanek. To dzięki niemu skóra jest sprężysta i elastyczna. Niestety wraz z wiekiem w organizmie zmniejsza się ilość tej substancji, a skóra powoli staje się cienka i zwiotczała. Pojawiają się zmarszczki i wgłębienia. Aby dłużej zachować zdrową i piękną cerę należy uzupełniać poziom kolagenu. Można to skutecznie robić w każdym wieku.
Kolagen w organizmie
Ludzki organizm samodzielnie produkuje kolagen. Stanowi on około 30% wszystkich naszych białek — jest spoiwem łączącym kości i skórę. Kolagen zapewnia odpowiednie napięcie skóry i wygładza ją. Wpływa na zrastanie złamanych kości oraz gojenie się ran. Sprawia, że naczynia krwionośne są elastyczne, a nasze stawy utrzymują sprawność. Przy braku kolagenu odczuwamy dolegliwości związane z bólem kolan albo nadgarstków. Jednak najbardziej widać to na skórze. Staje się ona wiotka, traci napięcie i zaczyna obwisać. Jest to szczególnie widocznie w okolicach twarzy i szyi.
Uzupełnienie substancji
Brak kolagenu wpływa niekorzystnie na nasz wygląd i pewność siebie. Dlatego należy go uzupełniać. Można to zrobić za pomocą różnego typu kosmetyków i suplementów diety. Wśród nich warto wymienić kremy oraz serum ujędrniające, które wspomagają naturalne procesy naszego organizmu. Powinny zawierać kolagen naturalny w postaci trójhelikalnej, która reaguje z naszą skórą w temperaturze 36,6 stopni Celsjusza.
Stymulacja komórek
W ten sposób możemy dostarczyć dodatkową dawkę kolagenu do skóry i odczuć pozytywne zmiany. Możemy też stymulować nasze komórki do wytwarzania większej ilości kolagenu. W tym celu należy zastosować kolagen występujący w białku rybim. Jest polecany, bo w największym stopniu przypomina ludzki kolagen. Suplementy zawierające kolagen rybi można kupić w różne formie — występują jako oleje, kapsułki lub proszki. Nie ma to wpływu na ich skuteczność.
Odpowiednia dieta
Kolagen można również uzupełniać za pomocą odpowiedniej diety. W tę substancję bogate są takie produkty jak golonka, podroby i produkty na bazie żelatyny wieprzowej. Korzystne jest spożywanie galaretek warzywnych, mięsnych i rybnych, jak również przetworzone produkty mięsne, na przykład salceson. Nasze posiłki powinny być bogate w żelazo i witaminę C, dlatego trzeba zwrócić uwagę na owoce cytrusowe, brokuły, kalafiora i brukselkę.
Wymienionych produktów nie trzeba wprowadzać do diety każdego dnia, wystarczy spożywać je kilka razy w tygodniu. Zalecana porcja to około 200 gramów produktu. W tym czasie nie należy zapominać o pozostałych zaleceniach dotyczących zdrowego żywienia. Trzeba zachowywać regularną aktywność fizyczną — ruch wpływa pozytywnie na poziom kolagenu. Należy natomiast unikać częstego opalania się i stosowania używek — w tym palenia papierosów i picia alkoholu.
Jeżeli zadbamy o nasz organizm, z pewnością odczujemy korzystny wpływ zwiększonego poziomu kolagenu. Zachowamy na dłużej sprawność oraz zredukujemy ryzyko zwichnięć i złamań kości. Skóra będzie mniej podatna na zmarszczki, odwodnienie, jak również stany zapalne. Jest to inwestycja w nasze zdrowie.