sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona domowa > Choroby > Zaćma – jak wyleczyć groźną chorobę oczu

Zaćma – jak wyleczyć groźną chorobę oczu

Zaćma – według Światowej Organizacji Zdrowia – to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednak może pojawić się również po urazach i cukrzycy. Na szczęście zaćmę bardzo łatwo rozpoznać i można ją skutecznie leczyć.

Czym jest zaćma i jak ją rozpoznać?

Zaćma to choroba oczu, polegająca na zmętnieniu soczewki znajdującej się bezpośrednio za tęczówką. To sprawia, że przez soczewkę przechodzi coraz mniej światła, a jakość widzenia zdecydowanie się pogarsza. Obraz staje się jakby zabrudzony – jest to zazwyczaj pierwsza zauważona przez pacjenta oznaka zaćmy.

Na szczęście zaćmę bardzo łatwo rozpoznać podczas podstawowego badania okulistycznego. Niemniej jednak – szczególnie osoby starsze – powinny zwracać uwagę na pewne symptomy takie jak: problemy z widzeniem, rozmyte punkty lub plamki, trudności przy czytaniu i oglądaniu telewizji lub ciągłe wrażenie brudnych okularów. Przy zaćmie nie pojawi się ból i swędzenie, a jedynie dyskomfort przy patrzeniu na słońce lub światła samochodów.

Jak leczyć zaćmę?

Jedyną możliwością leczenia zaćmy jest usunięcie jej podczas zabiegu. Polega on na pozbyciu się z oka zmętniałem soczewki i wszczepianiu nowej – sztucznej. Współczesny poziom chirurgii okulistycznej sprawia, że operacja usunięcia zaćmy trwa od 15 do 30 minut i jest bezbolesna. Ponadto, dzięki wszczepieniu nowej soczewki, możliwa jest również korekcja takich wad wzroku jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność.

Dzieje się tak za sprawą możliwości wszczepienia różnego rodzaju soczewek. Te standardowe – jednoogniskowe – są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki nim po operacji zaćmy będziemy widzieć bardzo dobrze, jednak tylko na jedną odległość. Nie obejdzie się zatem bez dodatkowych okularów do bliży lub dali.

Czym są soczewki wieloogniskowe?

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy pacjent może skorzystać z soczewek multifokalnych, czyli wieloogniskowych. Ich działanie w praktyce wyjaśniają lekarze z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie:

W przeciwieństwie do soczewki standardowej, soczewka dwuogniskowa pozwala widzieć dobrze zarówno na dużą, jak i na małą odległość. W rezultacie senior po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu soczewki dwuogniskowej będzie mógł bez problemu czytać książki bez okularów, a na ulicy już z daleka rozpozna swoich znajomych lub odczyta numer nadjeżdżającego tramwaju.

Warto również dodać, że i jeden i drugi rodzaj soczewek występuje także w wersji torycznej, czyli takiej, która koryguje astygmatyzm.

Operacja zaćmy – cena

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabieg usunięcia zaćmy może być refundowany. Jeśli jednak chcielibyśmy nieco więcej niż standardowa, jednoogniskowa soczewka, to musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Ceny takich zabiegów oscylują wokół kilku tysięcy złotych za jedno oko.

Warto jednak zwracać uwagę na oferty różnych klinik w okolicy miejsca swojego zamieszkania oraz czytać opinie i recenzje innych pacjentów. Warto wiedzieć jaki zakres i rodzaj świadczeń zdrowotnych oferują. W przypadku wcześniej wspomnianej Kliniki LENS znajdziesz je tutaj: http://okulistykalens.com.pl/zabiegi-lens/usuniecie-zacmy/

Zabieg usunięcia zaćmy – o czym należy pamiętać?

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do operacji usunięcia zaćmy podejmuje lekarz po badaniach konsultacyjnych. Radzi też, jaka soczewka będzie najlepsza w każdym konkretnym przypadku.

Przed operacją nie musimy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy dzień przed zabiegiem oraz w dniu wizyty w klinice stosować specjalne krople. Dopuszczalne jest również zjedzenie lekkiego posiłku. Nie wolno pić jedynie kawy i alkoholu.

Sama operacja usunięcia zaćmy nie boli, jednak w ciągu kilku dni możemy odczuwać lekki dyskomfort. Jeśli pojawi się ból, można przyjąć paracetamol. Zazwyczaj następnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje nam opatrunek i zaleca stosowanie kropli okulistycznych. Nam pozostaje unikać wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów powyżej 5 kg przez około 4 tygodnie.

Zaćma – podsumowanie

Zaćma to poważna choroba oczu, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Trzeba na nią uważać i nie lekceważyć jej objawów. Na szczęście jej usunięcie jest możliwe w – jeśli można to tak nazwać – dość łatwy sposób.

Sam zabieg jest krótki i bezbolesny, a rekonwalescencja po nim trwa około 4 tygodni. Wybór wszczepionej do naszego oka soczewki doradza nam lekarz, jednak jeśli chcemy, aby zabieg był refundowany, nasze możliwości są nieco ograniczone. Nie zmienia to jednak faktu, że zaćmę da się wyeliminować i cieszyć się lepszym widzeniem przez długi czas.

Dodaj komentarz