niedziela, 19 maja, 2024
Strona domowa > Aktualności > Lekarstwa > Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

profilaktyka przed covidem

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza i tak naprawdę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy możemy się spodziewać jej zakończenia. Wirus SARS-CoV-2 posiada zdolność transmisji, co oznacza, że jednym ze sposobów jej ograniczenia jest także ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Jakie działania wpływają także na zapobieganie zakażenia się koronawirusem? Podpowiadamy.

Zakażenie koronawirusem – jak do niego dochodzi?

Zakażenie koronawirusem następuje w dużej mierze drogą kropelkową. Mowa głównie o obecności z osobą chorą w ciasnym pomieszczeniu, gdzie mamy do czynienia ze skupiskiem większej ilości ludzi, albo po prostu przebywaniu z nią w małej odległości. Chory może zarazić nas np. kichając czy też nawet głośno mówiąc. Wirus z łatwością może przedostać się do dróg oddechowych kolejnych osób i tak właśnie epidemia rozszerza się na masową skalę. Taki obrót spraw trwać będzie aż do momentu, kiedy tak zwany bazowy współczynnik reprodukcji zakażenia będzie wynosił więcej niż 1. Do zakażenia może także dojść przez kontakt z powierzchnią na której wirus się utrzymuje. Wystarczy jedynie nie umyć rąk i dotknąć nimi na przykład nosa czy też ust.

Zapobieganie zakażenia koronawirusem

Koronawirus zapobieganie – to hasło pojawia się najczęściej w zapytaniach pacjentów zarówno lekarzy jak i wyszukiwarki. Jesteśmy w takim momencie pandemii w którym można podjąć próbę skutecznej profilaktyki, której celem jest niedopuszczenie do pojawienia się u nas koronawirusa.

Najważniejszym czynnikiem zapobiegającym zarażeniu jest możliwie jak największe ograniczenie kontaktu z innymi osobami, jak również unikanie dużych skupisk. Bardzo istotne jest także zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Na spacery warto wybierać jak najmniej uczęszczane tereny. Nie bez znaczenia jest także unikanie z kontaktu z ludźmi, którzy wykazują jakiekolwiek objawy infekcji.

Bardzo istotnym czynnikiem zapobiegawczym jest zachowanie higieny osobistej. Częste mycie rąk (bezwzględnie po każdym opuszczeniu domu), dezynfekowanie powierzchni, w tym także przedmiotów użytkowych. Istotne jest także noszenie maseczki oraz unikanie kontaktu rąk z oczami, ustami oraz uszami, zwłaszcza wówczas, kiedy jesteśmy poza domem. Konieczne jest także zadbanie o odporność. Do niej przyczynia się zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.

Bardzo istotnym czynnikiem zapobiegawczym jest także zachowanie higieny osobistej. Częste mycie rąk (bezwzględnie po każdym opuszczeniu domu), dezynfekowanie powierzchni, w tym także przedmiotów użytkowych. Istotne jest także noszenie maseczki oraz unikanie kontaktu rąk z oczami, ustami oraz uszami, zwłaszcza wówczas, kiedy jesteśmy poza domem.

Dodaj komentarz