piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Lekarstwa > Wiosenna alergia – czym jest i jak sobie radzić?

Wiosenna alergia – czym jest i jak sobie radzić?

wiosenna alergia

Większość z nas z utęsknieniem czeka na pierwsze dni wiosny. Niestety to, co dla jednych jest upragnioną porą roku, dla innych jest okresem zmagania się z wiosenną alergią. Aby uchronić się przed jej skutkami, warto sięgnąć po leki na alergię oraz podjąć działania zapobiegające wystąpieniu jej objawów.

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik obcy. W wyniku tej nieadekwatnej do sytuacji reakcji, dochodzi do powstawania przeciwciał, które wiążąc się z alergenem, doprowadzają do uwolnienia substancji, powodujących stan zapalny. Efektem tego jest reakcja alergiczna: katar, kichanie, kaszel, duszności, świąd, pokrzywka czy zaczerwienienie spojówek.

Czynnik, który wywołuje alergię, zazwyczaj nie jest szkodliwy dla organizmu, jednak układ immunologiczny nie reaguje na niego prawidłowo. Dość często jedynym ratunkiem w takiej sytuacji są leki na alergię na receptę, które pozwalają opanować męczące objawy uczulenia. Pamiętajmy, że alergia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Dlaczego alergia na wiosnę?

Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się do życia. W praktyce oznacza to pojawianie się pierwszych kwiatów, których pręciki (męskie organy rozmnażania) produkują pyłki. Dla roślin to warunek przetrwania – pyłek po połączeniu z żeńskim zalążkiem da owoc i nasiona, z których wyrosną nowe rośliny; dla alergików – to początek problemów ze zdrowiem.

To właśnie pyłki, a dokładnie ich białka, odpowiadają za większość wiosennych alergii. Są to głównie pyłki roślin wiatropylnych (głównie drzew, traw, bylin wiatropylnych) a rzadziej roślin owadopylnych (zazwyczaj tych o barwnych płatkach kwiatów). O obecności pyłków w powietrzu świadczy żółty osad wokół kałuż czy na szybach samochodów.

Jak leczyć alergię?

Osoby cierpiące na alergię, mają do wyboru 3 sposoby na jej zwalczanie: poddanie się odczulaniu, unikanie kontaktu z alergenami oraz łagodzenie objawów, co umożliwiają leki na alergię na receptę, hamujące jej objawy. Można je stosować w postaci pigułek, kropli do oczu lub maści. Niektóre środki dostępne są także bez recepty. Z ofertą jednych i drugich można zapoznać się w aptece aleleki.pl.

Na objawy alergii stosuje się przede wszystkim środki obniżające poziom histaminy, którą wyprodukował organizm podczas kontaktu z alergenem. To właśnie ona powoduje rozwój alergicznego stanu zapalnego i jego męczących objawów. Leki antyhistaminowe są skuteczne w zwalczaniu niemalże wszystkich z nich, o ile przyjmowane są regularnie.

Jak unikać kontaktu z alergenami?

Biorąc pod uwagę, że pyłki swobodnie przenoszą się w powietrzu, ich unikanie jest trudne. Niekiedy tylko leki na alergię mogą skutecznie zwalczyć jej objawy. Aby jednak wspomóc ich działanie, alergicy powinni unikać miejsc, gdzie rosną aktualnie pylące drzewa (nie każdy gatunek pyli w tym samym miesiącu), przez co stężenie pyłków jest w ich okolicy największe.

Warto też oczyszczać oczy solą fizjologiczną czy kroplami nawilżającymi. Po powrocie do domu należy też koniecznie umyć ręce (i najlepiej całe ciało) oraz zmienić ubranie (aby nie roznosić pyłków po domu). Dobrze też unikać częstego otwierania okien. Dom należy oczywiście regularnie odkurzać a na spacery wybierać się w czasie deszczu.

Poznajmy rośliny

Aby alergia była mniej dokuczliwa, warto poznać cykle rozwojowe roślin oraz nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew. Przydatne może być także zdobycie wiedzy na temat tego, jak wyglądają ich kwiatostany. Pozwoli to unikać przebywania wśród tych drzew, które jeszcze nie wykształciły liści, przez co są trudne do zidentyfikowania.

Zwróćmy też uwagę na mit związany z topolą. Wiele osób sądzi, że uczulający jest produkowany przez nią biały puch. Nie jest to prawda. Podobnie jak w przypadku innych drzew, alergenem są pyłki. Sam puch umożliwia jedynie przenoszenie się nasion z wiatrem i nie ma właściwości uczulających.

Dodaj komentarz