niedziela, 19 maja, 2024
Strona domowa > Aktualności > Lekarstwa > Witaminy, składniki mineralne i suplementy diety na zmęczenie i brak energii

Witaminy, składniki mineralne i suplementy diety na zmęczenie i brak energii

ćwiczenia fizyczne

Zmęczenie i brak energii to uciążliwy problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Współczesne tempo życia jest coraz bardziej intensywne, a w wyniku tego wielu z nas doświadcza stałego zmęczenia i braku energii. Niestety, często przyczyną tego stanu rzeczy jest niedobór niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych. Wówczas wystarczy uzupełnić składniki, których najbardziej nam brakuje. Można to zrobić przy pomocy zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety lub suplementów diety zawierających odpowiednie witaminy i minerały. Sprawdź, jakie witaminy i składniki mineralne dodają energii i redukują stany przewlekłego zmęczenia!

Jak rozpoznać ciągłe zmęczenie i brak energii?

Ciągłe zmęczenie i brak energii można rozpoznać poprzez uczucie senności w ciągu dnia, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, nieustanny brak energii, osłabienie, brak koncentracji, problemy z zasypianiem lub zbyt długi sen, obniżony nastrój, bóle mięśni lub stawów oraz trudności w podejmowaniu decyzji.

Na zmęczenie wskazywać mogą takie objawy jak:

 • zmęczenie i brak energii,
 • niewyraźne widzenie,
 • niechęć do wykonywania obowiązków,
 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • problemy ze snem lub zbyt długi sen
 • spadek samopoczucia i nastroju.

Przyczyn wystąpienia wskazanych objawów zmęczenia może być wiele. Wśród nich wymienia się niewystarczającą ilość snu, stres, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, ale też niezdrową dietę, ubogą w cenne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne.

Witaminy i minerały a zmęczenie i brak energii

Witaminy i minerały są niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia są ważnym źródłem energii. Dostarczając organizmowi wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, witaminy i minerały pomagają zredukować zmęczenie i brak energii.

Za odczuwanie przemęczenia lub wręcz wyczerpania odpowiadać może niedobór takich składników jak:

 • witamina C – to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów chroniących organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych. Odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn, których nadmiar może przyczyniać się do występowania przewlekłego uczucia zmęczenia.
 • witaminy z grupy B – obejmuje szereg substancji wykazujących różnoraki wpływ na ludzki organizm, jednak w kontekście zmniejszania zmęczenia i dodawania energii szczególną rolę odgrywają witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12.
 • witamina D – jej niedobór może wpływać na odczuwanie ciągłego zmęczenia oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego;
 • magnez – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
 • żelazo – odpowiada za transport tlenu do narządów ciała. Poprzez wpływ na odpowiednie natlenienie tkanek neutralizuje uczucie zmęczenia i poprawia samopoczucie;
 • miedź – przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jej niedobór może prowadzić do nasilenia objawów zmęczenia.

Witaminy i składniki mineralne na zmęczenie i brak energii – jak je uzupełnić?

Człowiek poza witaminą D nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witamin i minerałów. Podstawowym ich źródłem jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana, bogata w wartości odżywcze dieta. Przy jej komponowaniu znaczenie ma przede wszystkim znajomość zawartości poszczególnych składników w pokarmach.

W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, np. w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego lub podczas rekonwalescencji po chorobie, warto sięgnąć po suplementy diety, które pomogą dostarczyć organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych.

Sprawdź asortyment sklepu EURO-BION, gdzie znajdziesz produkty zawierające witaminy i minerały, które pomogą zmniejszyć uczucie zmęczenia i podnieść poziom energii do działania.

Dodaj komentarz