piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Ile powinien jeść noworodek?

Ile powinien jeść noworodek?

jedzenie u noworodka

Wraz z pojawieniem się dziecka na świecie, rodzice zadają sobie mnóstwo pytań dotyczących jego właściwej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie odżywianie maleństwa. Od przyjmowania odpowiedniej ilości pokarmu w ciągu doby zależy jego prawidłowy rozwój. Jaka jest w takim razie prawidłowa ilość, jaką powinien spożywać noworodek?

Kiedy zacząć karmić?

Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej przystawić noworodka do piersi około godziny po porodzie. Poza nakarmieniem dziecka pozwoli to mu się uspokoić, pobudzi to odpowiednio laktację matki, a przede wszystkim rozpocznie budowę więzi między nimi.  Według zaleceń zdrowy noworodek powinien w pierwszych dobach życia przyjąć około 90 kcal na każdy kilogram swojej wagi. W pierwszych dniach dzieci nie jedzą zbyt wiele, zazwyczaj są to wielkości około 20 ml mleka na jeden posiłek. Noworodek może wtedy stracić na masie ciała i jest to normalne zjawisko. Nie powinno jednak przekraczać 10% pierwotnej masy po urodzeniu. W kolejnych dniach, przy każdym karmieniu dziecko powinno wypijać około 60-70 ml mleka.  Po upływie dwóch tygodni zapotrzebowanie kaloryczne ponownie się zwiększa. Dziecko jest w stanie jednorazowo przyjmować nawet 100 ml pokarmu. Jeżeli noworodek nie może być karmiony mlekiem mamy, należy podawać większe ilości mleka modyfikowanego, niż kobiecego.

Co ile karmić noworodka?

W prawidłowym karmieniu noworodka ogromne znaczenie ma regularność. Noworodek powinien przyjmować pokarm od 8 do 12 razy w ciągu doby. Najlepiej w odstępie około 3 godzin. Dobrze, aby przerwa między karmieniami nie wynosiła więcej, niż  cztery godziny. Zakłada się, że optymalny czas karmienia to 15 do 20 minut, jednak część dzieci potrzebuje więcej czasu i będzie to dla nich zupełnie normalne. Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na masie i przesypia noce, po skończeniu trzeciego miesiąca życia nie ma potrzeby, aby specjalnie wybudzać dziecko do karmienia.

Karmienie piersią czy karmienie butelką?

Karmiąc noworodka butelką, bez problemu można kontrolować ilość spożytego pokarmu. Miarki umieszczone w butelkach pozwolą każdorazowo odnotować, ile dziecko zjadło. Oczywiście część dzieci będzie miała większy apetyt, dlatego zaleca się przygotowywać trochę więcej pokarmu, niż średnia wartość, jaką powinno wypić dziecko. Ważniejsze jest jednak, aby nie zmuszać noworodka do przyjmowania większej ilości pokarmu, jeżeli wypija mniej, niż zalecana porcja.

W przypadku karmienia piersią nie ma możliwości dokładnego sprawdzenia ilości zjedzonego przez dziecko pokarmu.  Można za to wywnioskować czy dziecko jest najedzone poprzez obserwację jego zachowania. Jeżeli zasypia podczas karmienia, odsuwa główkę od piersi lub butelki, to jest najedzone. Głodne dziecko będzie niespokojne, marudne oraz najprawdopodobniej płaczliwe. Oczywiście nieprawidłowy przyrost wagi jest kluczowym znakiem, że noworodek przyjmuje za mało pokarmu.

W trakcie karmienia noworodka, a później niemowlaka butelką należy kontrolować przyrost jego masy ciała. Jeżeli dziecko nie przybiera na wadze, przybiera zbyt wolno lub traci masę, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą, który wskaże drogę do rozwiązania problemu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.philips.pl/c-m-mo/philips-avent-and-your-baby

Dodaj komentarz