środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Dlaczego próchnica u dzieci jest niebezpieczna?

Dlaczego próchnica u dzieci jest niebezpieczna?

prochnica zebow

Każdemu rodzicowi na pewno zależy na tym, aby jego dziecko miało piękny i szeroki uśmiech, zęby proste oraz białe. Aby taki stan osiągnąć, konieczne jest stosowanie się do zasad profilaktyki stomatologicznej, dbanie o higienę jamy ustnej, jak również regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do tego, aby dziecko miało próchnicę, gdyż jest to bardzo niedobry stan dla naszego organizmu.

Dbanie o uśmiech dziecka jest bardzo ważne i wymaga od rodziców przemyślanych działań, współpracy, systematyczności. Od najmłodszych lat zdecydowanie warto uczyć dziecko zasad profilaktyki stomatologicznej i uświadamiać, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny.

Efektem takich starań będą wykształcenie u dziecka prawidłowych nawyków, które będą zapobiegać powstawaniu próchnicy.

Czym jest próchnica?

Próchnica to bardzo niebezpieczny i niepożądany stan naszego organizmu, który w momencie przybierania charakteru stałego, może spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Próchnicą nazywamy proces zmiękczania szkliwa zębów przez kwasy. Kwasy powstają w momencie rozkładania przez bakterie cukrów, które znajdują się w jamie ustnej. Pierwsze efekty próchnicy to pojawiające się na zębach białe, brązowe lub czarne kropki, które powodują osłabienie szkliwa. Nieleczona próchnica prowadzi do dalszego osłabienia struktury zębów, w konsekwencji zaś do ich utraty.

Dlaczego próchnica jest niebezpieczna?

Po pierwsze próchnica jest nietypowym stanem dla organizmu dziecka, dlatego organizm naszych pociech może na nią różnie reagować. Problemem jest to, że próchnica jest jak najbardziej inwazyjna, bardzo szybko się rozprzestrzenia, atakuje inne zęby, jak również rozprzestrzenia się po całym organizmie, bardzo mocno go zatruwając.

Lista chorób, które mogą być wywołane przez choroby jamy ustnej jest naprawdę spora. Wśród najważniejszych zdecydowanie możemy wymienić:

– choroby układu krążenia,
– choroby układu nerwowego,
– alergie,
– zapalenie nerek,
– zapalenie opon mózgowych.

Zdecydowanie warto obserwować swoje dzieci, jak również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Podczas przeglądu stomatolog będzie miał możliwość, aby dokładnie sprawdzić wszystkie zęby, zastosować odpowiednie do potrzeb rozwiązania, np. lapisowanie zębów. Kluczowym aspektem jest również skorzystanie z doradztwa i otrzymanie szczegółowych informacji na temat żywienia dziecka. Odpowiednia dieta to mniejsze ryzyko próchnicy.

Dodaj komentarz