środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie dziecka > Deserek w diecie niemowlęcia – zdrowa przekąska dla Twojego malucha

Deserek w diecie niemowlęcia – zdrowa przekąska dla Twojego malucha

deserek-w-diecie-niemowlecia

Jednym z najchętniej wybieranych produktów dla niemowląt, które ukończyły szósty miesiąc, jest deserek owocowy. W dzisiejszych czasach normą jest stosowanie nawozów i środków chemicznych w ogrodach i sadach owocowych. Zdecydowanie mniejszą część owoców dostępnych w sklepach stanowią produkty pochodzące z rolnictw ekologicznych. Dlatego rodzice chętnie sięgają dla swoich maluchów po desery w popularnych „słoiczkach”, bo mają pewność, że owoce, z których zostały wyprodukowane mają najwyższą jakość i organiczne pochodzenie.

Kiedy jest odpowiednia pora na podanie niemowlakowi pierwszego deserku?

Na pierwszy posiłek stały dla niemowlęcia najczęściej wybierane są warzywa, takie jak: ziemniak, brokuł, dynia czy marchew. Tuż za nimi przychodzi pora na podanie niemowlakowi wybranych owoców, szczególnie jabłek, gruszek, jagód, moreli. Dobrze, gdy moment rozszerzania diety dziecka zbiega się w czasie ze zbiorami sezonowych owoców. Łatwiej wtedy o zdrowe, świeże i pełnowartościowe produkty. Dużo więcej problemów z dostępnością owoców z pewnych źródeł pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Brak świeżych owoców oraz często gigantyczne ceny ekologicznych produktów sprawiają, że najbezpieczniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup owoców „zamkniętych w słoiczku”.

Pierwszy deserek można zaproponować maluchowi, który ukończył szósty miesiąc życia, w trakcie rozszerzania diety. Najczęściej zawiera przetarte owoce bez żadnych dodatkowych składników, takich jak: cukier, konserwanty, substancje zagęszczające i zapachowe, barwniki, czy wzmacniacze smaku. Popularne są również kompozycje kilku owoców, zobacz deserek dostępny pod tym adresem: http://humana-baby.pl/produkt/deserek-jablko-jagoda.

Czym się kierować przy wyborze deserku dla malucha?

Wybierając najlepszy deserek dla naszego maluszka, warto kierować się zasadami racjonalnego odżywiania, analizować skład i sprawdzać pochodzenie owoców, z których został wykonany. Sukces w wyborze odpowiedniego produktu osiągniemy, zwracając szczególną uwagę na:

  • Obecność niechcianych konserwantów, sztucznych dodatków, substancji wzmacniających smak i zapach – należy bezwzględnie unikać takich składników w diecie dziecka.
  • Ilość cukru – najlepsze są deserki bez dodatkowej zawartości cukru. Owoce zawierają cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez organizm i gwarantują słodki smak, który nie wymaga dodatkowego wzbogacania cukrem białym czy brązowym.
  • Jakość i pochodzenie owoców – wybierajmy artykuły z oznaczeniem: eko, organic lub bio na etykiecie, które świadczą o naturalnym pochodzeniu produktów, z których został wykonany deserek.
  • Rodzaj owoców – na początku starajmy się podawać dziecku słoiczki zawierające jeden rodzaj przetartego owocu, najlepiej zacząć od jabłka, banana czy moreli. Łatwo w ten sposób rozpoznać alergizujący produkt, jeśli dziecko ujawni oznaki uczulenia. Później stopniowo można wprowadzać kompozycje kilku owoców, a także deserki z dodatkiem twarogu czy płatków zbożowych.
  • Zawartość białek mleka krowiego i glutenu – niektóre deserki zawierają w składzie produkty pochodzenia zwierzęcego, laktozę i gluten. Takie deserki mogą wybrać rodzice, którzy mają świadomość częstych alergii na te składniki u dzieci. Jeśli u malucha wystąpi uczulenie, należy jak najszybciej wykluczyć alergen z diety.
  • Obecność produktów modyfikowanych genetycznie – najlepszym i najbardziej naturalnym wyborem będzie produkt wolny od GMO.

Deserek owocowy należy do ulubionych dań niemowląt. Aksamitna konsystencja i delikatnie słodki smak przekonują nawet maluchów opornych na nowości żywieniowe. Sprawdzeni dostawcy z certyfikatami upraw ekologicznych i brak sztucznych dodatków sprawiają, że deser w słoiczku jest zdrową alternatywą dla owoców niejasnego pochodzenia, kupionych na przykład w markecie.

One thought on “Deserek w diecie niemowlęcia – zdrowa przekąska dla Twojego malucha

Dodaj komentarz