wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Czy psychoterapia naprawdę działa?

Czy psychoterapia naprawdę działa?

psychoterapia

Wiele osób przez długie lata rozważa pójście na psychoterapię. Ciągle jednak, z różnych powodów, odkłada to na później. Jedni wątpią w jej skuteczność, inni boją się tego, co psychoterapia może przed nimi odkryć. Z drugiej strony możliwość opowiedzenia o swoich problemach specjaliście jest bardzo kusząca.

W eterze krąży wiele mitów, uogólnień oraz nieporozumień na temat psychoterapii. Pierwszym z nich jest zarzucanie, jakoby dziedzina ta była „nienaukowa”. Tymczasem psychoterapia jest pełnoprawną, całkowicie naukową metodą leczenia, która może dokonać zmian w obrębie funkcjonowania mózgu oraz schematów myślenia i tym samym przyczynić się do ustania lęków, stresu czy depresji.

Skuteczność psychoterapii – generalnie

Terapia poznawczo-behawioralna to swego rodzaju leczenie poprzez rozmowę. Efekty terapeutyczne daje już sama możliwość opowiedzenia o swoich problemach, bieżących wydarzeniach, lękach i obawach. Kolejnym czynnikiem leczącym jest analiza emocji i możliwość odseparowania emocji związanych z przeszłością od tych, które przeżywamy w obecnym etapie życia. Dzięki psychoterapii możemy również zaakceptować swoje przeszłe doświadczenia i uczucia z nimi zespolone. To pozwala nam z kolei zmienić optykę i w inny sposób spojrzeć na teraźniejszość. Wiedząc, skąd biorą się konkretne przeżycia emocjonalne, mamy szansę nad nimi zapanować.

Ta umiejętność i wiedza mogą pomóc nam w wielu problemach, w opanowywaniu lęku i strachu, redukcji stresu oraz napięć, w rozwiązywaniu konfliktów i poprawie naszych relacji międzyludzkich. Także w akceptacji samego siebie. Ma to dalsze pozytywne konsekwencje, np. wyeliminowanie dolegliwości psychosomatycznych, polepszenie zdrowia ogólnego czy wyjście z depresji. W przypadku łagodniejszych i umiarkowanych stanów depresyjnych psychoterapia może być wystarczającą metodą leczenia. Daje też pacjentowi możliwość aktywnego zapobiegania jej nawrotom.

Psychoterapia jest jedną z dróg, które możemy obrać w kierunku pozytywnego rozwoju. Nie musi być jedynym sposobem na poprawę jakości swojego życia. O innych przeczytasz na stronie poświęconej zdrowiu i zdrowemu stylowi życia – https://www.vitalogy.pl/.

Skuteczność psychoterapii – ile zależy od pacjenta?

Aby psychoterapia mogła nam naprawdę pomóc, musimy się na nią otworzyć. Dobra relacja z psychoterapeutą, a w tym obdarzenie go zaufaniem, to podstawowy element, który musimy osiągnąć, jeśli terapia ma przynieść efekty. Wybierając psychoterapię, warto również nastawić się na jej długotrwałość. Niektórzy potrzebują roku, by zrozumieć swoje przeżycia i ich objawy, inni dwóch, trzech lub więcej czasu.

Co istotne jednak, powinniśmy już na początku terapii zdać sobie sprawę z faktu, że psychoterapeuta nie pełni w niej roli osoby, która poda nam na tacy gotowe rozwiązania i powie, jaką podjąć w danym momencie decyzję czy jak rozwikłać konkretny problem. Jego zadaniem jest pomóc nam zrozumieć samych siebie, zmienić myślenie o kształtujących nas problemach i dokonać pewnych zmian wewnętrznych. Sprawią one, że będziemy lepiej funkcjonować czy też sami poradzimy sobie z emocjami w sytuacjach problematycznych.

Dodaj komentarz