piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Co należy wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Co należy wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny zapisał się w popkulturze jako metalowa konstrukcja noszona przez dorastające dzieci i będąca obiektem społecznego wykluczenia z grupy rówieśniczej. Na szczęście obecne czasy całkowicie wyprostowały ten stereotyp. Obecnie aparat ortodontyczny jest niemal całkowicie dyskretny a przede wszystkim skuteczny i dostępny w każdym wieku. Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest narzędziem leczenia wad zgryzu. Może być stosowany w przypadku drobnych korekcji oraz w leczeniu bardzo wymagających przypadków. Aparaty dzielą się na ruchome i stałe a każdy z nich pełni nieco inną funkcję. Do każdego pacjenta dobiera się indywidualną metodę leczenia. Aparat zakładany jest na określony okres czasu. Leczenie trwa stosunkowo długo i jest uzależnione od fizjologii pacjenta. Zazwyczaj stałego aparatu nie zdejmuje się wcześniej niż po dwunastu miesiącach.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny mechanicznie wpływa na kształt zgryzu pacjenta. Dzieje się to poprzez wywieranie nacisku na poszczególne partie zębów. W konsekwencji prowadzi to do zmiany ich położenia i wyprostowania zgryzu. Dodatkowo proces zazwyczaj łączy się z regeneracją i zanikaniem tkanki kostnej na określonych obszarach.

To w jaki sposób działa aparat ortodontyczny uzależnione jest także od jego typu. Aparaty ruchome mają nieco inny mechanizm niż stałe – przede wszystkim wpływają na budowę szczęki, a w następnej kolejności na położenie zębów. Właśnie dlatego bardzo często są pierwszym etapem leczenia ortodontycznego.

Kiedy najlepiej założyć aparat ortodontyczny?

Panuje przekonanie, że aparat ortodontyczny jest narzędziem przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci, ponieważ ich zgryz jest łatwiejszy do naprawienia. Jest to w dużej mierze oparte na stereotypach. Stały aparat ortodontyczny możemy założyć niezależnie od wieku. Oczywiście, im szybciej skorygujemy wadę, tym mniejszą będzie ona miała wpływ na owal twarzy, czy kwestie zdrowotne. Współcześnie nie ma jednak żadnej granicy wiekowej i na aparat ortodontyczny może zdecydować się każdy.

Czy warto nosić aparat ortodontyczny?

Współczesna ortodoncja w Warszawie i innych miastach zapewnia pomoc nawet w bardzo dużych wadach zgryzu. Zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z aparatu ortodontycznego, ponieważ jest on bardzo skuteczny i pomaga zarówno w kwestiach estetycznych, jak i zdrowotnych. Dodatkowo nowoczesne aparaty są bardzo dyskretne. Nowoczesna ortodoncja umożliwia założenie aparatu, który jest praktycznie niewidoczny.

Leczenie zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego jest bezpieczne i bardzo skuteczne. Obecnie daje możliwość skorygowania nawet bardzo trudnych wad zgryzu. Wymaga jednak współpracy pacjenta ze specjalistą. Warto wybierać kliniki ortodontyczne o dobrej renomie, które zapewnią idealne dobranie metody leczenia do konkretnego przypadku. Dodatkowo często możemy skorzystać z atrakcyjnych planów ratalnych, więc ta metoda leczenia jest jeszcze bardziej dostępna niż kiedykolwiek.

Dodaj komentarz