sobota, 12 października, 2024
Strona domowa > Aktualności > Hashimoto – badania i leczenie oraz dieta

Hashimoto – badania i leczenie oraz dieta

badania leczenie i dieta przy hashimoto

Choroba Hashimoto nie zawsze jest szybko rozpoznawana, ponieważ jej objawy są niespecyficzne. Gdy pojawia się jej podejrzenie, należy wykonać konkretne badania. Schorzenie leczy się farmakologicznie, ale istotne znaczenie ma dieta i zdrowy styl życia. Sprawdź wskazówki, które zawarliśmy w naszym artykule, aby wiedzieć, jak radzić sobie z Hashimoto. 

Co to jest choroba Hashimoto?

Hashimoto może nie dawać żadnych objawów przez długi czas, ale w końcu zwykle pojawiają się takie symptomy jak problemy z pamięcią i koncentracją oraz przewlekłe zmęczenie. Hashimoto objawy może dawać również inne. Zdarza się, że następuje wypadanie włosów, a skóra się przesusza. Nieustanne uczucie zimna oraz przybieranie na wadze tak samo mogą wskazywać na rozwój choroby. Choroba Hashimoto u kobiet wywołuje czasem zaburzenia miesiączkowania i bóle brzucha.

Hashimoto – co to dokładnie jest? To choroba o charakterze autoimmunologicznym. Polega na tym, że organizm produkuje przeciwciała atakujące tarczycę. Niestety reakcja autoimmunologiczna nie zawsze dotyczy samej tarczycy. Dolegliwości mogą mieć różne umiejscowienie. Jednym z częstych problemów jest dysbioza jelitowa.

W przypadku Hashimoto przyczyny występowania choroby nie zostały do końca odkryte. Istnieje przekonanie, że wiążą się z kwestiami genetycznymi, ale niezdrowy tryb życia przyczynia się do jej aktywacji. Przyczyny Hashimoto mają różne źródła, ale sposób leczenia jest jeden.

Jak diagnozować i leczyć Hashimoto?

Potrzebujesz sprawdzić, czy chorujesz na Hashimoto? Jakie badania musisz wykonać? Podstawowe badanie w diagnozowaniu chorób tarczycy to TSH. Podwyższona wartość nie obrazuje jednak istnienia Hashimoto, lecz niedoczynności tarczycy, która często towarzyszy tej chorobie, ale może stanowić również niezależną jednostkę chorobową. Hashimoto a prawidłowe TSH? TSH nie musi być podwyższone, a Hashimoto może się jednak rozwijać. Dlatego potrzebne są jeszcze badania anty-TG i anty-TPO, które ostatecznie potwierdzają schorzenie.

Jeżeli cierpisz na Hashimoto, leczenie wygląda tak samo jak w przypadku samej niedoczynności. Polega na przyjmowaniu tyroksyny w indywidualnie dopasowanej dawce. W Hashimoto leki trzeba przyjmować systematycznie i warto wspierać się odpowiednią dietą.

Dieta przy Hashimoto

Czy jest możliwe zniwelowanie uciążliwych dolegliwości przy Hashimoto? Dieta odgrywa tu bardzo ważną rolę. Może przyczynić się do znaczącej poprawy samopoczucia. Tak samo jak leki powinna być stosowana regularnie, aby odzyskać pełnię sił i energii. Jakie produkty powinna zawierać dieta przy Hashimoto? Najważniejsze są produkty o właściwościach przeciwzapalnych. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji, jak powinna wyglądać dieta Hashimoto, przepisy ze strony https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/, ułatwią Ci to zadanie.

Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść? Odpowiednie odżywianie może przyczynić się do powrotu do normalnego funkcjonowania. Zniknie zmęczenie i inne dolegliwości. Należy zwrócić uwagę, czego w jadłospisie nie powinno być. Wyeliminuj z niego produkty wysokoprzetworzone, ponieważ działają prozapalnie. Prawidłowej pracy tarczycy nie sprzyjają zielone warzywa, ale nie rezygnuj z nich zupełnie. Po prostu zachowaj umiar. Wszystkie składniki odżywcze są ważne. Szczególnie ważne przy Hashimoto są produkty zawierające kwasy omega-3. Należą do nich ryby, nasiona chia, pestki dyni, orzechy włoskie i siemię lniane.

Wsparcie specjalistów w terapii Hashimoto

Samodzielna zmiana diety w przypadku Hashimoto może być problematyczna. Najlepszym doradcą będzie dietetyk online, który dokładnie wie, czego potrzebuje organizm i co mu szkodzi. Jak pracuje dietetyk online, możesz sprawdzić po wejściu na stronę https://centrumrespo.pl/oferta/. Ważne, aby to był dietetyk kliniczny online, który ma wiedzę na temat chorób. Najlepsi dietetycy online potrafią zredukować lub zupełnie wyeliminować dolegliwości związane z różnymi schorzeniami. Skutecznie wspierają leczenie farmakologiczne. Uczą podopiecznych, jak wprowadzić nowe nawyki żywieniowe, aby nadal cieszyć się jedzeniem.

Dodaj komentarz