niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Sposoby na zapobieganie żylakom nóg

Sposoby na zapobieganie żylakom nóg

Żylaki kończyn dolnych to bardzo powszechne schorzenie, z którym zmaga się niemal 75% polskich kobiet. Jak niwelować prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków nóg oraz jak z nimi walczyć?

Żylaki kończyn dolnych są zgrubieniami czy też poszerzeniami żył powierzchniowych. Charakterystycznym elementem, który rzuca się w oczy jest poskręcania i wydłużenie żył. Jak się okazuje to kobiety są znacznie bardziej podatne na występowanie żylaków nóg. Jak odczuwa się początkową fazę schorzenia? Najczęstszymi objawami są: uczucie ociężałych nóg oraz pojawianie się poszerzonych żyłek, kurcze stóp i łydek, czy obrzęki.

Sposoby na zapobieganie żylakom nóg

W niwelowaniu możliwości wystąpienia żylaków kończyn dolnych warto stosować ogólnie przyjęte założenia. Jednym z tych założeń jest unikanie długotrwałej pozycji siedzącej – niemal niemożliwe w dzisiejszym świecie, a także unikania zakładania nogi na nogę. Ten drugi element powoduje zmniejszenie dopływu krwi do żył kończyn, co z kolei przyczynia się do wystąpienia początkowego etapu żylaków. Oczywiście nie da się dzisiaj uniknąć pozycji siedzącej, bowiem większość prac jest obecnie wykonywanych w takiej pozycji. W ramach profilaktyki warto jednak co jakiś czas zmieniać pozycję, wstawać, poruszać kończynami i pospacerować. Dla niwelowania możliwości wystąpienia żylaków niemałe znaczenie ma także odzież. Im bardziej obcisła tym gorzej. Również sauna i gorące kąpiele nie są dobre dla osób ze skłonnościami do występowania żylaków.

W ramach zapobiegania powstania żylaków kończyn dolnych warto przede wszystkim prowadzić w miarę aktywny tryb życia. Może to być chociażby jazda na rowerze, pływanie czy taniec. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Wrogiem osób o skłonności do żylaków jest przed wszystkim sól, a także wszystkie potrawy wysoko kaloryczne – nadwaga dodatkowo obciąża kończyny dolne, co sprzyja powstawaniu żylaków.

One thought on “Sposoby na zapobieganie żylakom nóg

Dodaj komentarz